KF
Soru Sahibi
10 Kasım 2020 22:05

İlacın vücuttan atılma süreci

Merhaba parkinson için AZİLEC ilacı kullanıyorum ,gebelik düşünüyorum bu ilacın vücuttan atılma süreci kaç gündür?tesekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Dr. Ünal Zağlı
Tıbbi Farmakoloji

Feray hanım Azilect adlı ilacın etkin maddesi Rasajilin olup vucutta yarılanma ömrü 2 saat olarak belirtilmekte bu 24 saat içinde parkinson ile ilgili etkisinin kaybolacağı anlamına gelir. Başka nedenlerle vücütta kalma ve atılım süresi ise 38 gündür. Ancak insan çalısması olmasa da hayvan deneylerinden alınan sonuç anne karnındaki bebeğe zarar vermediği yönündedir. Bu bilgilerin ışığında gebeliğiniz esnasında ilacı kullanıp kullanmama kararını hekiminizle nörolog konuşmanız uygun olacaktır. Parkinson bulguları ile gebeliğin zor geçeceğini düşünüyorum Belki hekiminiz size L dopa tedavidini uygun görür veya devam edelim ilaca der.

10 Kasım 2020 23:20
KF
Soru Sahibi

Peki requip kaç günde atılır vücuttan hocam ? çok tesekkür ediyorum

11 Kasım 2020 11:43
Dr. Ünal Zağlı
Tıbbi Farmakoloji

Ropirinol etkin maddesinin yarı ömrü 6 saattir, Bu nedenle eğer yavaş salınımlı tablet değilse, veya karaciğer problemi yoksa 24 saat gibi bir süre vucüttan atılım için yeterlidir.

1 Aralık 2020 10:54