AD
Soru Sahibi
26 Aralık 2019 00:16

İkizlerimin son günlerde artan anne düşkünlüğü

Merhaba, 8hafta erken doğan prematüre kızım ve oğlum (kronolojik 15 aylıklar), aylardır emekliyorlar,sıralıyorlar,tırmanıyorlar, tutunarak sık sık ayakta duruyorlar ancak desteksiz ayakta sabit durmaya ve adım atmaya teşvik ettiğimiz zaman kendilerini korkuyla yere bırakıyorlar. Çaba dahi sarfetmiyorlar. Bol bol destek vererek yürüme çalıştırıyoruz ama desteksiz ayakta sabit durmuyorlar. Nörolojik bir sebep olabilir mi veya fizyoterapiste görünmelerini önerir misiniz?Ayrıca kızım günde belki 2-3 kez, maksimum 2-3 dk emekleme pozisyonundayken ve özellikle heyecanlandığında, kendi etrafında (çok eğlenerek) birkaç kez dönüyor. Dikkatini başka şeye yönlendirdiğimizde bırakıyor. Herhangi bir gelişim geriliği yok, pek çok kelime söyleyebiliyor, hızlı öğrenen, becerileri yüksek, hareketli bir çocuk. Dönmesine nasıl tepki vermeliyiz? Teşekkürler.

2 cevap
Cevaplar (2)

Erken doğum süresini çıkartarak mı söylüyorsunuz 15 aylık olduğunu? Tam doğum tarihi nedir?

27 Aralık 2019 08:57
AD
Soru Sahibi

1 Ekim 2018de doğdular

27 Aralık 2019 09:04

Merhabalar. Aslında doğum tarihi olarak evet 15 aylık ama 8 hafta geri gidip 12- 13 aylık olduğu düşünülmesi gerekir, çünkü 2 yaşına kadar prematüre bebeklerde erken doğduğu süre çıkartılarak gelişim durumuna bakılır, yani şu an yürüme anlamında bir 3 ayı daha var denilebilir. Eğer 3 ay içinde halen yürüme gelmediyse o zaman bir doktora götürülmesinde fayda olabikir. 2 yaş sonrasında yaşıtlarını yakalaması beklenir. Dönme konusunda nasıl olduğu önemli ama oyun olarak da kullanabilir. Ama başka yere yönlendirmeyle bırakabiliyorsa pek sorun oluşturmaz diye düşünüyorum. Onu da bir süre daha gözlemlemekte fayda var. İyi günler dilerim

30 Aralık 2019 15:08