KT
Soru Sahibi
17 Ağustos 2011 16:56

hocam ben 36 yaşında erkegim karımın 12 tane 1,2 aylıklı düşükleri oldu ben

hocam ben 36 yaşında erkegim karımın 12 tane 1,2 aylıklı düşükleri oldu bende 46 inv 9 çıktı dokturlar tüp bebek yapalım diyor düşüklere inv 9 sebeb olur mu tüp bebek başarılı olur mu teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)

merhaba, oncelikle gecmis olsun. 12 dusuk sadece inv 9 ile aciklanamaz, esinizin pihtilasmaya yatkinligi bakildi mi, mesela faktor 2, faktor 5, mthfr gibi. ailede sik dusuk yapan var mi, kalitsal hastaligi olan var mi, esiniz ile akraba misiniz., gebelikler arasi sure ne kadar, esiniz kac yasinda, hayatta cocugunuz var mi, kardesleriniz, anne babaniz, amca, hala, dayi teyze ve onlarin cocuklarinda her hangi bir problemi olan var mi? Bunlarin hepsinin ayrintili sorgulanmasi gerek. tup bebek gebe kalamayanlara uygulanir, gebe kalma ile ilgili sorununuz yok, ama eger sorun bilinirse preimplantasyon genetik taniya basvurulabilir, bir cesit tup bebek ama bilinen bir hastalikla ilgili tarama sonrasinda anne karnina ekim yapilan yontem. ama once bu dusuklerin neden oldugunun saptanmasi lazim. inv 9 ile ilgili literature bakildiginda, dusuk riskini arttirdigina dair net kanitlarimiz olmasa da klinik tecrubelerimizden , toplumdaki diger bireylere gore dusuk olasiliginizin az da olsa artmis olabilecegini soyleyebilirim. ama 12 dusuk derseniz bu kucuk bir ihtimal, bir yerlerde daha ciddi bir sorun olmali.

17 Ağustos 2011 21:47