BK
Soru Sahibi
2 Ekim 2017 13:19

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği

Merhaba. 3,5 yaşında haraketli bir kızım var. Bu yıl krese başladık. Öğretmeninin ilk izlenimleri çabuk sıkılıyor olması ve konuşulurken dinlememesi. Grupla haraket etmemesi kafasına göre takılması. Normalde evde de oynarken uzun süre bir oyunu oynamaz, oyundan oyuna atlar. Ve ben ondan birşey istediğimde anlattigimda duymazdan gelir (her zaman değil ama arada yapıyor). İsitme testinden geçti o bu arada duyma ile ilgili bir sıkıntımız yok. Arkadaşlik kurmasi iyidir, hemen arkadaşlık kurabilir. Öğretmeni hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı adında bir hastalığa dikkatimizi çekti. Bana kızım normal geliyor ama bu şüphe de aklımı tırmanıyor. Neler yapmalıyım. Ve bu konuyla hangi bölüm ilgilenir. Psikolog mu, pedagog mu, çocuk doktoru mu. En sağlıklı nereden sonuç alabiliriz. Yoksa kuruntu mu yapıyoruz.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Kübra Hanım, İlk aşamada bir sosyal bilimciye (pedagog, psikolog) götürmeniz daha iyi olacaktır. Klinik gözlemin ardından, gerekliyse DEHB için uygun olan test ve teknikleri uygulayacak ve şüphe doğması halinde sizi bu konuda yetkin bir Çocuk Psikiyatristine yönlendirecektir. Öğretmeninin uyarı elbette önemli ancak DEHB tanısını değil öğretmen psikolog ya da pedagoglar dahi koyamaz, bu hekim işidir. Bizim görevimiz (bu konuda) klinik ölçütleri uygulamak ve daha sonrasında hekim teşhisi ve önerisi dahilinde DEHB'ye yönelik eğitsel prosesi uygulamak ve aileye danışmanlık vermektir. Saygılarımla,

12 Ekim 2017 13:57