oy
Soru Sahibi
24 Mayıs 2020 19:02

Her seslendiğim de ismine dönmüyor

Merhaba Çocuğum 20 aylık düzeltilmiş 18 aylık 30 haftalık doğdu 3.5 ay yoğunbakımda kaldı 3 kere arrest oldu özafagus atrezisi ameliyatı oldu 2 kere emar çekildi beyinde hasar yok eg çekildi sıkıntı çıkmadı algılama ifade mış gibi oyunlar ince kaba motor duyusal anlamda çok iyi 1 kere gösteriyorum ve kendi yapabiliyor oyunlarda anne- baba - dede- mama annane- çiş - gıdı gıdı - gıtgıt gıdak bunları diyor birde ağzının içinde bişeyler demeye çalışıyor cvp veriyor ama anlamıyorum. Parmakla istediği şeyi işaret ediyor kitaptan arı, bebek, ördek, inek, araba sorduğumda gösteriyor nesnelerin işlevlerini Dr biliyor mesela tarakla saç taranması gerektiğini kaşıkla çatalla yemek yenmesi gerektiğini arabayı sürmesi gerektiğini oyun da kuruyor bizi taklit ediyor ama genel De fırını çalıştırıp içinde bakıyor ocak üzerinde yemek yapıyormuş gibi yapıyor çay doldurmak sifona basmak oyuncak bebeğe yemek yedirmek vs bizimle oynuyor dışarıda parkta çocuk görsün çığlık ata ata çocukların yanına koşar dokunur onlara ama ismi ile seslendiği de bazen bakıyor bazen de bakmıyor dibinde bağırıyorum yok bakmıyor ama o salonda oluyor ben yatak odasında Ediz beni yakalayamaz diyorum koşa koşa gelip beni buluyor korkuyorum otizm olmasından ve çok parmak emiyor bunun da dikkatini dağıttığını düşünüyorum Biraz uzun yazdım kusura bakmayın İyi çalışmalar

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar. Birçok sıkıntı atlatmışsınız bunların etkisi olabileceği durumlar oluyor olabilir. En önemlisi erken doğum var. Erken doğumda ne kadar erken doğduysa o süreç yaşından çıkartılıp gelişim yaşı ona göre bakılması gerekir, gelişimsel değerlendirmelerde bu böyledir. O nedenle gelişimsel aksaklıklar maksimum 6 ay kadar daha devam edebilir. İsme bakmıyor olması önemli bir detay. Oyuna dönüp bakıyor aslında yakalama oyununda da müziğe dönüp bakıyor olabilri, isminin geçmesi onun için belirleyici değildir diye tahmin ediyorum. İsmine tepkiyi ve sosyal iletişimsel durumunu en fazla 3 ay daha gözlemleyip emin olamadığınız durumda bir değerlendirme almanızı öneririm. Her zaman ulaşabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim 🙏

31 Mayıs 2020 22:24