AE
Soru Sahibi
15 Kasım 2012 15:30

gelisim geriligi

merhaba hocam benim 23 aylik bir oglum var 4.140 kg olarak dogdu dogumda bir sorun cikmamisti. ancak simdi benim oglum hala konusamiyhor anne bana gibi terimleride kullanamiyor sadece bitti gol kelimelerini eksik bi sekilde soyluyor mesela bitti yerine 'ti' gibi. ayrica bizi anlamasindada ysitlarina gore eksiklik oldugunu dusunuyorum mesela daha yeni yeni birsey getirmesini istedigimde getiriyor bunlarda surekli kullandigimim telefon su gibi seyler oluyor. kilo alimi cok az su anda 11 kilo yani dogum kilosunda gore dusute istahi fena degil ama kilo alimi pek yok. bazan cok sakin bazande cok harekletli oluyor. otistik olmadigini biliyorum istme testinde bir sorun yoktu, londrada yasiyoruz ve bazi seyler cok zaman aliyor. sizce sorun ne olabilir eger yardimci olabilirseniz cok memnun olurum. simdiden tesekur ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Burada önemli nokta hiç gelişim testi uygulandı mı? Eğer çocuk doktorunuz kilo alımını ve boyunu normal buluyorsa o anlamda sorun yok demektir. Konuşması için iki dillilik konuşmayı geciktiren faktörlerden biridir. Evde Türkçe konuşulup dışarıda/ tvde İngilizce duyuyorsa kafası karışıyor olabilir. Evde bol bol uyaran verin. Anadilinde kitap okuyun, masal anlatın ve oyun oynayın. Tvden mümkün olduğunca uzak tutun. 3 yaşına kadar her çocuk tvden uzak tutulmalı. Sevgiler, Nilçin Doyran Bengisu Uzman Pedagog

12 Aralık 2012 10:14