DH
Soru Sahibi
10 Aralık 2012 00:24

gelişim geriliği nasıl anlaşılır

sayın hocam oğlumun doğum kilosu 4.5 boyu 55cm ve 41 haftalık doğdu,şuan 17 aylık 14kg 87cm dir,11 aylıkken oturdu 1yaşında emekledi ve 16 aylıkken yürümeye başladı vebizi anlıyor ama hala anlamlı kelime çıkarmıyor sadece homurdanıyor taklidimizi yapıyor,ayaklarında eklem gevşekiliği var ve doğuştan kilolu diye biz geç oturmasını yada yürümesini çok önemsemedik ama yinede çocuk nöroloğuna götürdüğümüzde gelişim geriliği olabilir oturması geçe kalmış diye bizden mr istedi,sizce nasıl bir yol izleyelim gerçekten gelişim geriliği olabilirmi,çocuğu hızlandırmak için ne yapabiliriz lütfen bana bilgi verirseniz çok memnun olacağım şimdiden teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Öncelikle çocuk nöroloğunuzun da istediği gibi tetkiklerini yaptırın. Bir de pedagogdan gelişim testi yaptırırsanız hemen sonuç belli olur. Gelişim testi bize çocuğun ince, kaba motor, bilişsel ve dil gelişimini gösterir. Gecikme tespit edilirse özel eğitim ile tedavisi mümkün. Sevgiler, Nilçin Doyran Bengisu Uzman Pedagog

12 Aralık 2012 10:00