ÖH
Soru Sahibi
13 Ekim 2009 16:02

Eşimin babası ve abisi yıllar önce bir trafik kazası geçirmiş.1 yıl içinde

Eşimin babası ve abisi yıllar önce bir trafik kazası geçirmiş.1 yıl içinde babasında parkinson başlamış.7 yıl sonrada vefat etmiş.Bu sırada abisininde üzüntüyle psikolojisi bozulmuş.17 yaşına kadar gayet sağlıklıymış sonra yürüme bozukluğu,konuşma bozukluğu .5 yıldırda yatalak konuşamıyor,yürüyemiyor.Gitgidede kötüye gidiyor.Fakültede çok araştırıldı ama hastalığına tanı konamadı.Pick hastalığına benziyormuş.Bir kızım var sağlıklı 2. çocuğu düşünüyorum.Abisinin ve babasının hastalığı genetikmidi

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun Hatice Hanım. Eşinizin babasında ortaya çıkan Parkinson Hastalığı muhtemelen tarafik kazası sırasında geçirdiği kafa travmasına bağlıdır ki travma sonucu ortaya çıkan hastalıkların kalıtsal olması beklenmez. Fakat abisinin durumunun açıklığa kavuşturulması gerekir. Yürüme ve konuşma bozukluğu ile giden , gençlik yaşlarında başlayan ve ilerleyici seyir gösteren kalıtsal hastalıklar mevcut. Ama ayrıntılı incelenmesi gerekir. Fakülteye gelmişsiniz , bölümümüz de de değerlendirildi mi hastanız? Eğer değerlendirilmediyse, eşinizin abisinin dosyası ile birlikte gelin,yapılmış tahlillere, biyopsi sonuçlarına ve soy ağacınıza bakalım, ayrıntılı konuşalım. Tekrar geçmiş olsun.

16 Ekim 2009 10:53