KM
Soru Sahibi
15 Ocak 2020 19:32

Davranış bozukluğu

Merhaba Elda hanim, 6 yaşında 1.sinifa giden bir kızım var . Tek çocuk, ilkokula başladığı bu yıl davranışlarında bir takım değişiklikler oldu, Evde söylenen hiçbir şeyi yapmıyor, ödevlere karşı ilgisiz, okulu ve öğretmeni ile bir problemi olduğunu düşünmüyoruz çok sevdiğini her zaman söylüyor. Annesi her ne söylerse azarlıyor, bağırıyor ve vuruyor. Bu durumda ikimizinde sinir sistemi geriliyor bizde ona karşılık uyarı ve kızma durumları örneğin konuşarak ona doğru olanı anlatıyoruz , üzüldüğümüzü söylüyoruz ama o ise keyif alır gibi gülüyor. El parmaklarının tırnak etlerini yolmaya başladı. Kendisine zararlı olanları anlatıyoruz ama vazgeciremiyoruz.Bize vurduğu zaman ancak ona küçük dokunuşlarla müdahale ederek duruyor. Yapmayacağım diye ağlayıp söz veriyor ama akabinde hemen eskisi gibi davranıyor.Dislerini gicirdatiyor aynı zamanda. Biz nasıl bir yol izlemeliyiz. Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Pedagog Elda Tatlı
Psikolojik Danışman , Pedagoji , Aile Danışmanı

merhabalar, açıkladığınız tüm bu sorunlar kızınızın okula başlamasıyla birlikte ortaya çıkmış. Muhtemelen okulda yaşadığı bir sorun olabilir. Kızınız genel olarak kaygılı bir kişilik yapısına sahip ise, okulda arkadaş edinmekte zorlanıyor olabilir ya da arkadaşları ona karşı zorlayıcı davrandığında kendini korumakta zorlanıyor olabilir. Özellikle tırnak yeme ve diş gıcırdatma psikolojik kökenli davranışlardır. Çocuklar duygusal stresleri arttığı süreçlerde, rahatlamak için bu tür davranışlar sergileyebilirler. Çocuklar bir ortamda bazı zorluklar yaşadığında, ev ortamı gibi kendini yeterince güvende hissettikleri başka bir ortamda hırçın ve zorlayıcı davranabilirler. Asıl nedenin bulunması için mutlaka bir çocuk psikoloğu ya da pedagogtan destek almanızı öneririm. Kızınızın yaşadığı sorunun bir profesyonel tarafından analiz edilip, sorunun çözümüne yönelik yeni düzenlemeler yapılmasını ve kızınız için terapi desteği almanızı öneriyorum. Sevgiyle Kalın

25 Ocak 2020 21:20