UG
Soru Sahibi
2 Ocak 2021 01:42

Çok soru sorma

Merhaba kızım 32 aylık. konuşmayı ve dinlemeyi cok seviyor ona birseyler anlatilmasini cok seviyor ve yaklasik 3-4 aydir cok soru soruyor ama şu şekilde bir soru yagmuru oluyor ornekle anlatmak istiyorum.anne bu ne renk yeşil kızım neden yeşil anne çünkü yeşile boyamislar kizim neden yeşile boyamislar anne cunku o rengi begenmisler ve tercih etmisler kizim neden o rengi tercih etmisler annee... gibi mesela boyle 3 kere 4 kere arka arkaya neden diye devam ediyor sanki bunu oyun haline getirmis gibi.bazen dusunmeden neden diye soruyor gibide geliyor.bu normal bi davranismi bu yaş grubunda onu merak ediyoruz endişelenmemiz gerekiyormu takıntılı bir davranişa girermi.yada bir hikaye anlatiyim yada bir olay orgusu anlatiyim bir daha anlatirmisn anne diyor aklina geldikce anlattirabiliyor.dinledikce mutlu oluyor sorular soruyor çıkarımlarda bulunuyor.birde oyun oynarken benimle yada babasiyla bebeklerini konusturuyoruz mesela şimdi sen şöyle söyle anne bunu de diyor mesela yönlendirebiliyor.ben okb hastasiyim ilac kullandim ve terapi aldim suanda iyi durumdayim ancak cocugumda olmasindan korkuyorum oyuzden cok inceliyorum her hareketini ve davranisini olursada erken tanı ve tedavi her zman daha etkili olur onlemimizi aliriz diye dusunuyorum.kaygilanmalimiyiz yoksa normalmi bu tarz davranislar bu konu hakkinda bilgi alabilirmiyim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar teşekkür ederim bu kadar açıklayıcı yazdığınız için. 28-36 ay arası böyle bir durumla karşılaşmamız aslında gelişimsel bir durum fakat bunun 6+aydan uzun sürmemesini de isteriz. Öneri olarak çocuğunuzla neden kitapları var bu kitapları temin edip okumanızda yarar vardır. Piyasada yaş gelişimine yönelik bulabileceğiniz seriler. Bulamaz iseniz de mail adresinizi iletirseniz seve seve paylaşırım. Gözlem yapmanız güzel bir uzmanla da gelişimi takip etmenizde fayda olabilir, danışmanlık olarak. İyi günler

18 Ocak 2021 09:06