KS
Soru Sahibi
12 Aralık 2020 02:43

Çocuk psikolojisi

Hocam merhaba. Benim 26 aylık bir oğlum var. Emzigi bıraktırmak istiyorum. Ama aşırı bağımlı. Bir tane ağzında var bir tanede kardeşinin ağzından aldığı ve sürekli elinde tuttuğu emzigi var. Kardeşinden aldığı emzigi surekli kokluyor. Bazen odasına gidip yatağına geçip orda kokluyor . Ve kardeşine vermek istemiyor. Bu davranışı ne anlama gelir. Ben çözemiyorum. Biyerde yanlış yapiyorum ama nerde bilmiyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Pedagog Elda Tatlı
Psikolojik Danışman , Pedagoji , Aile Danışmanı

Merhabalar Sevgi Hanım, Oğlunuzun sütten kesilme eğitimini ne şekilde ve hangi yöntemler verdiğiniz bu bağlamda oldukça önemlidir. Sütten kesilme sürecinde çocuğunuz için zorlayıcı bir durum yaşanmış ise, emziği bırakmakta bu nedenle zorlanıyor olabilir. Bununla birlikte emzik aynı zamanda sütten kesildikten sonra çocuk için anneden ayrışmayı kolaylaştıran bir geçiş nesnesidir. Bu nedenle sizden ayrışmakta zorlanıyor ise, bu nedenle emziğe karşı da aşırı bağımlılık gösteriyor olabilir. Bir uzmandan destek alarak, bu durumun altında yatan dinamiksel nedenlerin analiz edilmesini öneririm. Sevgiyle Kalın

16 Nisan 2021 22:15