SG
Soru Sahibi
1 Temmuz 2015 18:33

çocuk psikolojisi

Hocam Merhaba. 13 aylık bir oğlum var 3-4 günlükten beri kafasını kaldırdığına doktoru şaşırmıştı. Doğduğu günden beri insanların yüzüne bakıp seslerini dinliyor. Dişi 11 aylık çıktı, ilk adımlarını 11 aylık attı. Boy kilo gelişimi güzel gidiyor. Kendim psikoloğum,ama bebek işlerinden çok anlamıyorum. Bebeğimde bazı değişik şeyler gözlemliyorum. 6 aylıkken ilk kez baba dedi. Şuan arı, ayı, köpek, kedi, koyun, inek gibi hayvanları görünce ismiyle hitap ediyor. Bunların çıkardığı sesleri taklit ediyor, çevresindeki insanların gülüşlerini taklit ediyor, söylediğimiz herşeyi büyük insan gibi anlıyor, 7 aylıktan beri parmaklarını sayıyor ve yarım yamalak sayı isimlerini söylüyor. Asla oyuncak oynamıyor, sadece kitaplara bakmak istiyor. Herşeyi çok kolay öğreniyor. Uyumaktan nefret ediyor. İnsanların ismini söylüyor. Çok ilginçtir, tv de dini bir ortam görse sesini duymadan Allah diyor. Hareketli ama dikkatli bir çocuk. Benimle birlikte da da da gibi şarkılara kafiyesi ile eşlik ediyor. Biraz değişik geliyor bu huyları bana. Zeki olabilir mi? Veya zeki bir bebeğimiz olduğunu nasıl anlarız? Şimdiden teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Gülşah hanım, anlattıklarınıza göre bebeğiniz, gelişim aşamalarını yaşıtlarının önünde takip ediyor. Bundan yola çıkarak üstün yetenekli olma ihtimali büyük.Yinede tanılama yapmak için uygun bir yaşta değil. Üstün yetenekli çocuklar, çabuk öğrenirler hatta dikkat etmediğini düşündüğünüz şeyi bile kaydedip size sergilemesi de çok olağan. Gelişim dönemlerinin bir çoğunda da gelişimi hızlı seyreder. Size önerim yinede bir uzmana değerlendirme yaptırmanız. Ara ara gelişimini takip ettirmeniz. Çabuk öğrendiği için sıkılma sıklıkla uyaran değiştirme isteği olacaktır. Farklı aktiviteler, özellikle fiziksel olarak enerjisini de sergileyebilecek aktiviteler bulmanız. Böylece uyku konsunda sizi de bebeğinizi de rahatlatacaktır. Sevgiler...

1 Temmuz 2015 19:46