YN
Soru Sahibi
15 Ekim 2012 19:40

Çocuğumun anaokulu algısının nedeni

Sayın Nilçin Hanım, 28 Aralık 2007 doğumlu kızımı bu sene anaokuluna kaydettirdik, ancak gitmemekte çok direniyor. Anaokulunun zaman dilimi 8:30-16:00 saatleri, acaba bu kızımızın yaş aralığına göre uzun bir zaman aralığı mı?Evi çok sevdiğini, anaokulunun sıkıcı olduğunu ve orada rahat rahat oynayamadığını söylüyor.Okuldan döndüğünde yorgun ve gergin oluyor. 'Beni okula gönderdiğin için seni sevmiyorum anne' diyor.Ne zaman okulun adı geçse yüz ifadesi ve beden bilinde negatif yansımalar oluyor.Yaş grubunun özellikleri ve ihtiyaçlarına göre anaokulu tam gün mü, yarım gün mü olmalı?Ev ortamında kuralları olan bir anneyim, kızımın neden bu kadar zorlandığını anlamak istiyorum.Bu durum kızımda okul fobisine neden olabilirmi? Okulu adeta travmatik boyutta yaşıyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi çalışmalar...

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, İlk anaokuluna başladığında keşke yarım günle başlatmış olsaydınız. Çocuk evde kuralsız istediği gibi oyun oynat oysa okulda kurallar vardır. Bir yetişkin tarafından yönlendirilir. Bu dırumda çocuk evde eğer bir de tek çocuksa zorlanabilir. Önemli olan orada grup normlarına uymak arkadaşlık ilişkisini geliştirmektir. Ayrıca siz okuldan gelince kaliteli zaman geçirerek onun bu duygusal geçişini de kolaylaştırabilirsiniz. Sevgiler Nilçin Doyran Bengisu Uzman Pedagog

12 Aralık 2012 10:34