AI
Soru Sahibi
14 Eylül 2010 21:28

ben 17 yaşındayım futbolcuyum fizim yetersiz kaldığı için kreatin kullanmak

ben 17 yaşındayım futbolcuyum fizim yetersiz kaldığı için kreatin kullanmak istiyorum kas yapması için toz halindekileri kullanmayı düşünüyorum sizce kullansam zararı varmıdır boyum 1.69 kilo 56

1 cevap
Cevaplar (1)

Kreatinin kaslarda doğal olarak bulunan özellikle sprint performansı gibi ilk 10 saniyede yakıt olarak kullanılan bir bileşiktir. Düzenli et yiyenlerin diyetinde günde 2 gr kreatinin bulunmaktadır. Vejeteryanlarda vücut kreatin depoları az bulunmuştur. Kreatinin aldığını belirten sporcuların birçoğu ağırlık antremanından sonra derlenme süresini azalttığı için, kreatinin kas kitlesini arttırdığını ifade etmişlerdir. 31 deneyimli vücut geliştirme sporcusu üzerinde yapılan bir çalışmada kreatininli ve kreatininsiz bir şekilde protein-karbonhidrat preperatları verilmiştir. Sporcular kreatinini sabah, öğleden sonraki antrenman sonrası ve yatmadan önce almışlardır (total 450 kkal). Sonuçlar protein ve karbonhidratı kreatininle beraber alanlarda daha fazla kas kitlesi oluştuğunu göstermiştir (Cribb, Williams, Hayes 2007) Tüm sporcular kreatinin aldıklarında her zaman bu sonuca ulaşamamaktadır. Sporcuların yaklaşık %20-30 u herhangi bir değişiklik bildirmemiştir. 2002 yılında Kilduff ve ark tarafından yapılan bir çalışmada 21 sporcudan 4 ü yanıt vermemiştir. Araştırmalarda denekler genellikle günde 3 gr kreatinin kullanmaktadır. Diğer bir yöntemde ise 3-5 gün boyunca yüklenici bir doz (20 gr) kullanmak daha sonra günde 3 gr ile devam etmektir. Kreatinin su tutar yani vücudu kreatinin ile doldurmak özellikle kilosuna dikkat etmesi gereken sporcularda ters etki yapabilir. ÖNERİLEN sadece gelişimini tamamlamış sporcuların kreatinin almasıdır. Genç sporcular ve çocuklar performansı arttırmak için antrenman yapmalıdırlar. Başarı için kısa yolun tercih edilmesi özendirilmemelidir. sağlıcakla

18 Eylül 2010 15:40