AE
Soru Sahibi
26 Şubat 2014 02:36

bebeklerin konusma süreçler

Merhabalar, oglum 21 aylik sadece belli basli kelimeleri soyleyebiliyor anne, baba, hala , teyze, dede diyebiliyor ve bazi isimleri telafuz etmeye calisiyor. Bu durum ayina göre normal mi onu ogrenmek istiyorum. Teşekkürler iyi calismalar.

2 cevap
Cevaplar (2)

Emel Hanım, Çocuğunuzun söylediği kelime sayısı kadar bunları kullanış biçimi de önemli. Öncelikle; -Kelimeleri yerinde mi kullanıyor? - Göz kontağı konusunda bir sorun var mı? -Anlama ve basit komut alması nasıl? -Daha çok kendi başına kalmayı mı tercih ediyor? Bu soruları cevaplarsanız size daha iyi yardımcı olabiliri.. İyi günler Ped.Ülker Yaşin

28 Şubat 2014 18:21
AE
Soru Sahibi

merhaba doktor hanım öncelikle kelimeleri yerinde kullanıyor,göz kontağı kurmada herhangi bir sorun yok, söylenenleri anlayabiliyor verilen komutları yerine getiriyor.şimdiye kadar yalnız kalma isteği olmadı.

4 Mart 2014 11:20

O zaman buna "iletişim sorunu" ile ilgisi olmayan bir konuşma gecikmesi olarak bakabiliriz. Ancak öncelikle çocuğunuzun "işitme sorunu" olup olmadığından da emin olmanız lazım. Bazen bizim ayırt edemeyeceğimiz işitme kaybı olabilir, bunun dışında çok fazla tv izlemek, gün içinde uzun süreler ile kendi başına kalmak gibi durumlar konuşmayı geciktirebilir. Önemli bir konu da işaret dilini tercih eden çocuklarda aile fertlerinin çocuğu hemen anlayarak isteğini yerine getirmek gibi bir davranışı benimsemiş olmaları. Çocuğun işaretini anlayarak isteğini yapmak yerine "ne istiyorsun?" sorusunu sormak ve cevap alınmadığın da da örneğin "su... su mu istiyorsun" diye hatırlatma yapmak yerinde olur... Yazışmayı sürdürerek gelişmeleri ya da sorunları iletebilirsiniz. İyi günler

18 Mart 2014 20:00

O zaman buna "iletişim sorunu" ile ilgisi olmayan bir konuşma gecikmesi olarak bakabiliriz. Ancak öncelikle çocuğunuzun "işitme sorunu" olup olmadığından da emin olmanız lazım. Bazen bizim ayırt edemeyeceğimiz işitme kaybı olabilir, bunun dışında çok fazla tv izlemek, gün içinde uzun süreler ile kendi başına kalmak gibi durumlar konuşmayı geciktirebilir. Önemli bir konu da işaret dilini tercih eden çocuklarda aile fertlerinin çocuğu hemen anlayarak isteğini yerine getirmek gibi bir davranışı benimsemiş olmaları. Çocuğun işaretini anlayarak isteğini yapmak yerine "ne istiyorsun?" sorusunu sormak ve cevap alınmadığın da da örneğin "su... su mu istiyorsun" diye hatırlatma yapmak yerinde olur... Yazışmayı sürdürerek gelişmeleri ya da sorunları iletebilirsiniz. İyi günler

18 Mart 2014 20:00