KH
Soru Sahibi
15 Nisan 2014 11:39

2 yaş sedromu nasıl atlatılır.

Merhaba, benim 27 aylık bir oğlum var. Çok yaramaz, asabi vs değil, fakat son 1 haftadır resmen hayatımız değişti, geceleri ağlıyarak uyanıyor sakinleştirmek oldukça güç, yemek yemesi zaten hep sorunluydu şimdi ağzıma bir lokma koymuyor, gündüz uyumak istemiyor evden çıkmak istemiyor. Endişelenmeye başladım. ne yapmalıyız yada yapmamalıyız kafamız karıştı. yardımınızı rica ediyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)

Hatice Hanım, Size gereken cevabı verebilmek için , - Çalışıyor musunuz ? -Başka çocuğunuz var mı? -Evde sizinle yaşayan büyük ebeveyn var mı? gibi soruların cevabı benim için önemli... 2-2,5 yaş artık çocuğun farkındalığının iyice arttığı kendini ifade edebildiği bir dönemdir. Bu dönemde gece korkuları, değişen alışkanlıklar sıklıkla rastlanan sorunlardır. Oğlunuzun değişen davranışının arkasında yüksek ihtimal ile bir neden vardır. Örneğin; çocuğun çok hastalanması, anne veya babanın bir süre ortada olmaması, yaşanan bir panik, yüksek ses ile edilen kavga gibi günlük yaşamınızda görülmeyen bir durumun yaşanması "tetikleyici" bir faktör olabilir. Burada öncelikle bu davranışların başladığı zamana geri dönüp örnek verdiğim ya da benzer bir durumun yaşanıp yaşanmadığını anlamaya çalışın.uykuların etkilenmesi ve evden çıkmama bazen ev dışında yaşanmış kötü bir deneyim sonucu olabiliyor bu konuyu da iyi düşünün ve sizin dışınızda çocuk ile ilgilenen biri varsa onunla da konuşun. Ayrıca yemek konusunda da sorununuz olduğu anlaşılıyor , bu da muhtemelen çocuğunuzun belli dozda gıda alması ön planda ve çocuğun yemek yemesi iç.in evde tiyatro benzeri bir durum oluşuyor..tabii bu bir tahmin ama size tavsiyem şu; karın doyurmak kadar iyi bir yemek alışkanlığı edinmek de önemli. Korkmayın çocuğunuz 3-5 öğün aç kalmakla kilo kaybedip hasta olmaz ayrıca yemek yemediği zaman abur cubur ile açlığını bastırmasına izin veriyorsanız bu problem iyice uzar... Bu sizi ve çocuğunuzu tanımadan verdiğim bir yanıt .Daha detaylı bilgi verirseniz belki biraz daha yardımcı olabilirim ama en sağlıklı olanı şikayet konusu uzar ise bir uzmana görünmeniz. İyi günler dilerim Ped.Ülker Yaşin

16 Nisan 2014 19:14