dZ
Soru Sahibi
13 Ağustos 2014 09:01

27 aylık kızımın dil gelişimi

merhaba hocam 27 aylık kız çocuğum var 18 aylıktan bu tarafa hergün bir saate yakın İngilizce video izliyor(İngilizce renkler sayılar alfabeyi öğreten şarkılı videolar) kendiside bunları izleyerek öğrendi. renkler sayılar şekiller alfabeninde sesli harflerini Türkçe biliyor. benim sorum İngilizce öğrenmesinde sakınca varmı dil gelişiminde kafası karışır mı.yabancı dil eğitimine kaç yaşında başlanılması doğru olur. şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

2 cevap
Cevaplar (2)

Zehra Hanım, 2 dil öğrenen çocukların buyuk bir kısmında konuşmada gecikme izliyoruz.Bu da çocuğun hangi dil ile cevap vereceğine karar verme süresi ile açıklanyor. (tabii başka bir sorun olup olmadığından iyice emin olduktan sonra bu kararı veriyoruz) Çocuğunuzun öğrenmesini arzu ettiğiniz İngilizceyi ne zaman ve hangi neden ile kullanacağı konusu da önemli..Tabii ki dil öğrenmek önemli bir konu ama evde kontrolü tam yapılamayan bir sistem ile öğrendiği İngilizceyi unutmamak için neler yapabileceksiniz? İleride okulda öğreneceği İngilizce düzeyi ile ilgili düşünmenizi ve çocuğunuza eğitsel anlamda daha işlevsel neler yapabileceğini düşünebilirsiniz.. Biz uzmanlar çocukların tablet akıllı telefon ya da bilgisayar kullanımında çok dikkatli olunmasını ve hatta bu tip aletlerin çocuğa ancak bu araçlar ile eğitim verileceği zamana kadar kullandırılmamasını tavsiye ediyoruz. Çünkü kontrol dışı zamanlarda gerek oyun gerekse sosyal paylaşım sitelerinden kesinlikle yararlanmadıkları gibi olumsuz alışkanlıklar edinebileceklerinin de unutulmaması gerektiğini de hatırlatmak isterim.

21 Ağustos 2014 17:14
dZ
Soru Sahibi

Merhaba hocam size daha önce de soru sormuştum aydınlattığınız için teşekkür ederim şimdi başka bi sorum daha var cevap lar sanız çok sevinirim kızım 40 aylık bazı kuralları anlatıyorum tamam anne diyor ama yine yapıyor bi örnek vereyim bugun bi kafeye oturmaya gittik kızım çiçekleri çok seviyor ama kafede koparmaya başladı uyardı ama yine yaptı sonra garson ve yan masadan biri uyardı ve kızım uzun süre ağladı ben kızıma nasıl anlatabilir im bu durumu ve garson gibi yada diğer müşterinin kızmasın gibi durumlarda nasıl tepki vermeliyim kızım ağlayınca çok üzülüyorum tepkisiz kalmam mı doğru yoksa o kişilere uyarılarına yaparken karşılarında ki çocuğa nasıl davranmalarını nasıl anlatırım şimdiden çok teşekkürler

21 Ağustos 2015 18:30

Zehra Hanım, Çocukların sosyal yaşam ve kurallarını öğrenebilmeleri için kesinlikle sizin yaptığınız gibi diğer kişiler ile zaman geçirilen mekanlara götürülmesi lazım. Ben burada yaşayarak öğrenme ve öğrenilmiş in uygulanması olarak bakıyorum. Toplumumuzda başkasının çocuğuna müdahale maalesef sıklıkla rastlanılan bir durum. Hele bu esnada "bak amca çok kızıyor" "yoksa bizi buradan atar" ya da etraftan gelen "sus bakıyım yoksa ....." şeklinde uyaranlar yapılıyor ise bunun çocukları nasıl "gereksiz" bir endişeye kaptıracağı başka bir konu. Çocuğunuz böyle bir davranışa yöneldiği zaman "hayır o çiçek kopartılmaz" demek yeterli olmuyor tam tersine çocuğun iyice dikkatini çekerek davranışı sürdürmesine neden oluyor. Bu eğitimi evde çiçekleriniz varsa ya da bahçenizdeki çiçekler ile verebilirsiniz. Onları kopartmak istediği zaman "onları bırakalım sadece koklayıp gel burada çiçek resmi yapalım" gibi pozitif bir yönlendirme yapabilirsiniz . Ayrıca çocuklar kır veya parklarda çiçek toplamış ise aradaki farkı bilemeyecekleri için bunu da bu fırsatta hatırlatabiliriz. Unutulmaması gereken en önemli şey "hayır" denmesi gereken bir durumda "hayır" demek yerine " onu alamayız ama bunu alabiliriz" gibi bir alternatif sunmak en doğrusu . Birde dışarı çıktığınız zaman daima yanınızda çocuğunuzun sevdiği bir kitap, boyama kitap ve boya kalemi bulundurursanız onu oyalamak ve eğlendirip dikkatini başka noktaya çekmek kolay olacaktır. Bir diğer konuda bu dış gezilerde çeşitli durum ve davranışlar sonucunda gerilip sinirlendikçe çocuğunuzun çok daha hırçın olduğunu görmüşsünüzdür. Bu nedenle çevrenin tepkilerini görmemezliğe gelmeye çalışın Kolay Gelsin Pedagog Ülker Yaşin

23 Ağustos 2015 18:17