cs
Soru Sahibi
4 Ekim 2012 16:18

bebek beslenmesi

Merhaba doktor hanım, benim 9,5 aylık bir kızım var ve ilk bebeğim. daha önce asla yapmam dediğim şeyleri yapıyorum. örneğin uykuya kendi kendine dalamıyor sızlanıyor elimizde sallıyoruz, yemek yemeyi istemiyor televizyon karşısında yediriyoruz.bunun bir sebebi çok zayıf; 9 aylıkken 7200 gramdı.ana kucağında televizyon karşısında bir kase yerken mama sandalyesinde 3-4 kaşık yiyor sonra ağzını açmıyor.ayrıca çok hareketli, kilo almıyor. 9,5 aylık ve yürümeye başladı. benimle birlikte yatıyor, yanında olursam uyuyor yoksa yarım saat sonra uyanıyor. yatağını ve odasını ayırmaya korkuyorum. çalışıyorum ve uykusuzluk kötü etkiliyor beni. birde iki dakika ilgisiz kalsa veya çok uykusu gelse boğazına parmak atarak kusuyor. bütün bu sorunların üstesinden gelemiyorum. çok ilgi bekleyen bir bebek ben işe başlamadan önce nereye gidersem yanımda götürürdüm hata benden mi kaynaklanıyor bilmiyorum. çok yedirip kilo aldırmakla az yedirip onun isteğine bırakmak arasında kararsızım. sizce ne yapmalıyım

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Öncelikle burada çocuk doktorunuzun gelişimi için söyledikleridir. Ben 3 yaşına kadar tv gibi teknolojik aletlere karşıyım. Siz bir taraftan yemek yedirirken onun tek taraflı iletişim kurmadını da desteklemiş oluyorsunuz. Asla kandırarak yedirmemelisiniz. Çocuk ne yediğinin bilincinde olmalı oyun kullanın ama tv açmayın. Diğer konularda ebeveyn tutumları çok önemli bir kere çocuğunuz parmak atatak sizin dikkatinizi çekmeyi becermiş siz de bunu pekiştirmişsiniz. Davranışlarınızda karalı olursanız üstesinden gelebilirsiniz. Sevgler Nilçin Doyran Bengisu Uzman Pedagog

12 Aralık 2012 10:39