AA
Soru Sahibi
31 Mayıs 2020 13:00

Bebeğim beni sevmiyor

Merhaba 19 aylık bebeğim var, 1,5 ay öncesine kadar herşey olması gerektiği gibi normaldi fakat 1,5 aydır bebeğim sanki benden nefret eder gibi kucağıma gelmek istemiyor.. Gelse bile işini gördürmeleri için geliyor.. Annesi kucağına aldığında bana nispet yapar gibi yüzüme bakıyor ona sarılıyor öpüyor.. Bazen durduk yere de annesine sarılıp öptüğü oluyor ama bana hiç yok.. Çok nadir diyelim.. Bazen bişey istediği zaman elini uzatıyor tut diyor bende bitane öp gidelim dediğimde kafasını çekip iteliyor.. bir anda böyle bi durum oldu nedeni nedir?? Birde şöyle bir sorum olacak.. Bebeğim şuan hiç laf dinlemiyor.. önceden yapma yada gel dediğimizde izin vermediğimiz için ağlayarak yapmıyordu yada geri geliyordu.. Şuan kesinlikle takmıyor, elinden aldığımızdada katılarak ağlıyor.. İstediğini yapmadığımızdada aynı şekilde.. Ev içerisinde ister istemez aile içi tartışma oluyor bunlardan etkilenmiş olabilir mi?? yardımlarınızı bekliyorum..

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhabalar. İlk olarak babalar çocuğun hayatına biraz daha geç dahil olur anne ile hamilelik sürecinden gelen bir bağ olduğu için en ufak şeyde ona güvenmek istemesi normal ve sağlıklı bir şey hatta. Şu anda tam inatlaşma ve dediğini yaptırma döneminde. Öp öyle gidelim dendiğinde bir şart - koşul hissettiği için daha çok inatlaşma yı artırmış olabilir o an için, şartla bir şey yapmayı hiç öğrenmesin onu kullanmayın. İnatlaşma ya da çok girmeden yapması gerekeni söylemeye çalışın, yapmaması gerekeni söylemek ya da yapma demek her zaman tetikleyicidir. İşten geldiğinizde vs sadece sevip mümkün olduğunca da oyun oynamaya güldürmeye, gıdıklamaya vs temas edeceğiniz oyunlara ağırlık verin. Ekstra rahatsız olduğu bir şey yoksa süreç sizi özellikle 2 - 3 yaş sonrasında yakınlaştıracaktır, endişeniz olmasın. İyi günler dilerim 🙏

31 Mayıs 2020 22:16
AA
Soru Sahibi

Merhaba, öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum.. dün işten geldiğimde tekrar sarıldı hatta bir süre başını omuzuma koydu sevindim.. Aslında sürekli oyun oynarız güleriz ama bunun dönemsel geçici bir süreç olması beni mutlu etti.. Akşam hiç kucağımdan inmedi ama bişeyler istediği için gelmek istiyor.. sürekli kucağıma aldım fakat 1 kere almadım yine annesine sardı bana gelmedi.. Bu dönemi atlatana kadar yapmaması gereken şeyleri nasıl engelleyebiliriz peki?? Ünitenin üzerine çıkıyor mesela hayır babacım çıkma düşersin diyoruz güzel bir dille yada vileda suyunun içine illa elini sokmak istiyor uzaktan seslenip hayır dedikçe onu ordan çekmedikçe dinlemiyor.. bunu nasıl engelleyebiliriz.. Bu süreç geçene kadar yaptıklarına izin mi vermeliyiz??

2 Haziran 2020 16:16

Merhabalar tekrar. Çok tehlikeli şeylerin dışında izin vermek en doğrusu. Örneğin yüksek bir yere çıkmak istediğinde, aa sen buraya çıkmak istiyorsun galiba gel birlikte çıkalım deyip onunla birlikte sevinmek bir süre kaldıktan sonra şimdi şunu yapalım diye yerine başka bir şey koyarak oradan indirmek gibi. Hayır ve yapma kelimeleri çok tetikleyici onları hiç kullanmayın. İstediği şeyi onaylayın kısa süre de olsa onun duygusunu paylaştığınızı anlamalı yoksa tepki büyümeye başlar. Ama mesela vileda suyunu ellemesi engellenebilir hayır bu pis vs denilerek seninle buradaki suda oynayalım deyip yerine başka bir şey koymak gerekir. Yani seçenek sunmak faydalı olacaktır. Ve direkt hayır dememek. Çok yanlış çok tehlikeli olmayan şeylerde olabildiğince engellemeyin aksine övün, ne güzel çıktın, ne güzel yaptın gibi. Böylelikle engellemek istediğinizde sizi daha çok ve daha kolay dinler. Her şeye hayır diyen anne baba olarak algılamaz sadece gerektiği yerde jayır diyen anne baba olarak algılar. Bunlar yeterli gelecektir. İyi günler dilerim

24 Haziran 2020 09:45