TE
Soru Sahibi
2 Aralık 2009 10:49

Aslı hanım merhaba, benim şöyle bir durumum var, kulaklarımda sinir tip bil

Aslı hanım merhaba, benim şöyle bir durumum var, kulaklarımda sinir tip bilateral işitme kaybı var, 42db civarında 4 kardeşiz, ve bir ablamdada aynı sorun var. anne ve babamızın kulakları gayet sağlıklı çok şükür, ve aralarında akrabalık ilişkiside yok, benim merak ettiğim şey acaba bu durum bizde ırsi olabilirmi? araştırdığım kadarıyla çekinik gen olması çok zayıf ihtimal, baskın olması içinde ebeveynlerden birisinde bu sorunun olması lazım. bu tür vakalara sık rastlanırmı ? çok endişeliyim...

1 cevap
Cevaplar (1)

Öncelikle geçmiş olsun Erkan Bey. bir ablanızın da durumunun sizinki gibi olduğunu yazmışsınız, onu da göz önünde bulundurarak sizin de bahsettiğiniz gibi durumunuzun kalıtsal olma ihtimali yüsek ve otozomal resesif bir durum gibi gözüküyor. Bu durum anne ve babanın taşıyıcı olduğu durumlarda her çocuk için %25lik bir hasta olma olasılığı ortaya çıkartır, akraba olan çiftlerin çocuklarında bu kalıtım şekline sahip hastalıkların ortaya çıkma olasılığı elbette daha fazladır fakat, akraba olmayanlarda da gözlenebilir. Bizim işitme kayıplı hastalara yönelik baktığımız genetik testlerimiz mevcut, sizde daha sağlıklı cevaplar alabilmek için bir tıbbi genetik bölümüne başvurun.

3 Aralık 2009 18:53