AM
Soru Sahibi
28 Şubat 2019 16:21

Asetilkolin fazlası

Merhaba Ünal Bey; öncelikle şimdiye kadar her sorumu anında ve detaylı şekilde yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Ama sizi tekrar rahatsız edeceğim, kusura bakmayın. Eşimde uzun süredir yatarken şiddetli kas seğirmeleri oluyor adeta yataktan zıplıyor, 1 haftadan beri de kürek kemikleri ağrıyor, durduk yere gözünde yaşlar beliriyor. Araştırmam sonucu '' Asetilkolinin sinir-düz kas ve sinir-salgı bezi kavşaklarında artması sonucu kas kontraksiyonlarında ve salgılarda artış görülür, İskelet kaslarında seyirmelere neden olur'' diye bir yazı buldum. Peki bu asetilkolin nasıl ve hangi tür ilaçlarla azaltır, bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim, İyi günler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Ünal Zağlı
Tıbbi Farmakoloji

Ayşe hanım Asetilkolin sinir kas kavşağında Kolinesteraz enzimi ile parçalanır. bu enzimin etkisi ortadan kaldirıldığinda ise kaslar kasılır ancak gevşeyemez. Tanı konmadan asetilkolin düzeyinde değişıklik yapmaya çalışmak ciddi istenmeyen etkilere neden olabilir. Nöroloji uzmanının hastayı değerlendirip tanı ve tedaviyi düzenlemesi uygun olacaktır. Sağlıklı günler..

1 Mart 2019 18:23