kg
Soru Sahibi
14 Ekim 2018 17:37

Ana okulu sorunu

Merhaba benim oğlum 5 yaşına girmek üzere. Ana okuluna başladı bu sene. İki gün önce öğretmeni ile konuştum Bi sıkıntı var mı diye. Bana oğlunuz aşırı süper kahraman hayranı sürekli ben süperman ım ben örümcek adamım diye zıplıyor izletmeyin. Oysa ben hiç bir zaman bu şeyleri izlemesine izin vermedim. Doğru düzgün televizyon bile açmıyorum evde. Etkinlikler de herşey de çok iyi, kafası çalışıyor ama hep başka yerlere çalışıyor dedi. Ve benim aşırı kafama takıldı. Oğlum normal de çok sakin bir çocuktur. Okula başladı başlayalı arkadaşların dan öğrenip hırçınlaşmaya başladı. Öğretmene bunu söylediğim de hiç okulu suçlamayın dedi bana. Ben nasıl unutturabilirim bu şeyleri çocuğuma nasıl sakinleştirebilirim. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler

7 cevap
Cevaplar (7)

Merhabalar. Öncelikle süper kahraman vs gibi karakterleri önemsemek, onlar gibi olmak istemek vs 5.5-6 yaşa kadar normaldir. Çocuklar bu kahramanlarla kendine güveni özgüveni sağlamaya çalışırlar. Fakat çok yoğun bir bağımlılık olduğu takdirde ve 6 yaş üzeriyse o zaman belki bir pedagog desteği gerekebilir, duygusal eksiklik , güçlenme isteği sayılabilir, şu an normaldir. Yaş olarak anaokuluna uygun bir yaşta ama hırçınlık nedeni muhtemelen farklı bir neden. Gelişimsel olarak okula uygun olabilir fakat duygusal açıdan hazır olmayabilir. Bunun için sizinle ne kadar zaman geçiriyor sürece dikkat etmek ve sorgulamak gerekir. Anaokulundaki bazı arkadaşları, öğretmenin hakimiyeti vs de hareketlilik durumunda etki eder fakat temelde bir huzursuzluğu varsa bu okulu etkiliyor olabilir. Örneğin, sizi çok göremiyorsa vakit geçiremiyorsa temasınız az ise bu genel olarak onu etkiliyor olabilir. Ten teması gerektiren oyunlar, birbirinize krem sürme, masaj yapma , evcilik gibi iletişimsel ve ten teması gerektiren oyunlar anne ile çocuk arasında bağı kuvvetlendirir ve çocuğu sakinleştirir. Bunun dışında her gün sabit geçireceğiniz bir oyun saati olursa o da iyi gelecektir. İyi günler dilerim

18 Ekim 2018 10:28
kg
Soru Sahibi

Merhaba size bir sorum olacaktı. Oğlum 5, kızım 2,5 yaşında. Bu aralar sürekli biz karı kocayız bu da bebeğimiz diye oyunlar oynuyorlar. Oyuncak bebekleri bebekleri yapıyorlar. Çadır yapıp bu evimiz diyorlar. Sizce bu oyunlar normal mi? Oğlum da sürekli sen le babam da küçükken beraber miydiniz gibisinden sorular soruyor. Oyunlarında kardeşine aşkım diyor. Ben biraz endişelendiriyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim çok teşekkür ederim.

19 Aralık 2018 15:20

Merhabalar. Yaş olarak ikisi de normal dönemde, oyunları da gayet normal. İlk gördükleri ve örnek akldıkları sizsiniz o nedenle sizin gibi davranmak veya sizin nasıl yaşadığınızı bilmek istiyorlar. Hepsini gayet mantıklı ve ılımlı olarak açıklayın. 7 yaş ve sonrasında soyut kavramları bilmeye başladıkça bunlar ortadan kalkacaktır. İyi günler dilerim

21 Aralık 2018 11:25
kg
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim

23 Aralık 2018 23:21

Rica ederim

23 Aralık 2018 23:36
kg
Soru Sahibi

Merhaba hocam. Oğlum 5 yaşında ana sınıfına gidiyor. Ben sürekli onunla göz teması kurmaya çalışıyorum. Ama hiç bir şekilde kuramıyorum. Yüzünü tutup gözlerime bak desem konuşurken yüzü bana dönük gözlerini kaçırıyor. Veya bişey konuşmak istiyorum sarılarak hiç yerinde durmuyor koltuktan koltuğa atlıyor onunla konuşurken. Konuşurken sarılmak istemiyor. Sizce bunlar normal şeyler mi? Nasıl düzeltebilirim?

18 Mart 2019 14:03

Merhabalar. Göz teması ve iletişim zorluğu genel anlamda hep varsa bunun için kapsamlı bir değerlendirme gerekir. Sarılmak istememe ya da bakmak istememe nedeni üzerine çok gelindiğini hissetmek, baskı gibiyse sizden çok uyarı aldığı veya çok müdahale edildiği gibi bir duygusundan kaynaklanıyor olabilir. O nedenle reddedecektir. Biraz rahat kaldığında çok sorgulamadığınızda normale döner. Bunu arttırmak için onun yönettiği oyunlar oynamaya çalışın, evcilik doktorculuk marketçilik gibi iletişimsel paylaşım konuşma içeren oyunlar sayesinde bağlar biraz daha artacaktır. Hala devam eden bir iletişim kopukluğu olursa çocuk psikiyatristine görünmenizde fayda olur.

20 Mart 2019 08:38
kg
Soru Sahibi

Merhaba. Oğlum 5.5 yaşında. Abur cubura çok düşkün. Neredeyse bıraksam hiç yemek yemez abur cubur veya evde yapılan tatlı, kek tarzı ne varsa yer. Ben bu durumu kısıtlamak için günde bir defa abur cubur yemesine izin veriyorum. Bazen misafirlikte vs bu durum değişiyor, çoğalıyor. Benim rahatsız olduğum nokta misafirlikte olsun veya yolda bir arkadaşının elinde bir cips, dondurma, bisküvi gibi birşey gördüğü zaman hemen gidip elinden almaya çalışıyor. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. Bir misafirlikte '' hadi bana yiyecek bişeyler verin '' diyor. Bize misafir geldiği zaman ikramda bulunduğumda gidip misafirin önündeki tabaktan bişeyler çıkarıyor. Bu durum beni çok üzüyor. Nasıl düzelteceğimi de inanın hiç bilmiyorum. Nasıl yaklaşmak gerekir? Nasıl anlatmak gerekir? Sürekli anlatıyorum yapmaması gerektiğini ama sanırım yanlış yapıyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

30 Temmuz 2019 10:34

Merhabalar. Abur cubur dediğimiz yiyecekler tamamen karbonhidrat ve şekerler. Bu tarz yiyecekler de yedikçe yeme hissi uyandırırlar. O nedenle tamamen kesilmesinde ve evde bulundurulmamasında fayda var. Tabi bu durumda ekmek ve makarna şeker vs de kesilmeli. Ve öğünlerinin düzenli olmasına dikkat edilmeli. Sağlık için bir test yaptırabilirsiniz, çok acıkma ile ilgili insülğn direnci şeker durumu nasıl diye. O anlamda bir problem yoksa davranışsal olarak oturmuş olması muhtemel. Bir de çok boş kalıyor mu ona bakmak lazım. Duygusal olarak kendini eksik hissetmesi de bazen sürekli mutfağa yönlendirebilir. Geçirdiğiniz zamanı artırabilir, oynadığınız oyunları fazlalaştırabilirsiniz. Fakat uyarmak ya da sürekli yemek ile ilgili bir şeyler anlatmak işe yaramayacaktır. Kolaylıklar dilerim..

31 Temmuz 2019 09:40
kg
Soru Sahibi

Merhaba. Oğlum 5,5 yaşında bu sene birinci sınıfa başladı. Bazı geceler uyuduktan bir saat sonra yatağından kalkıyor bir odadan diğer odaya boş boş hızlı hızlı geziyor. Ne sorarsam cevap vermiyor, sadece boş boş bakıp yürümeye devam ediyor. Genelde bunu tuvalet ihtiyacı olduğu zaman yapıyor ben tuvalete götürüyorum. Yatağına dönüp uyuyor. Eğer ben uyanık değilsem salonun ortasına veya mutfağa nereyi tuvalet sanıyorsa oraya yapıyor. Sabah sorduğumda hatırlamıyor ama. Bazende gündüz sesleniyorum veya bişey söylüyorum sanki beni hiç duymuyor. Sizce bir problem olabilir mi? Doktora götürmem gerekir mi? Gerekirse hangi doktora götürmeliyim? Yardımcı olur musunuz? Çok teşekkür ederim.

24 Eylül 2019 08:30

Merhabalar. Başka bir alanı tuvalet sanması uyku ile alakalı bir probleme benziyor. Bununla ilgili olarak bir çocuk psikiyatristi ve pedagoguna ayrı ayrı gitmenizde fayda var. İyi günler dilerim

29 Eylül 2019 11:31
kg
Soru Sahibi

Merhaba. Kızım 3,5 yaşında. Her zaman sinirli bir kızdır ve sinirliyken kimseye boyun eğmez. Bağırır çağırır karşı çıkar. Özellikle hasta olduğu zamanlarda bu kat kat çoğalıyor hep sinirli oluyor. Geçen yine hastayken Kayınvalidem gile gittik. kendine su doldurmak istedi. Görümcem izin vermedi. Kızımda bağırarak ağlamaya başladı. Halası da ona bağırınca kızımda bardağı fırlatıp kırdı. Kayınvalidem diyor ki kızının harçlıklarıyla bana bardak alacaksın. Kızım daha çok ağlamaya başladı. Sonra kaynanam bana dönüp dedi ki ben pedagogları takip ediyorum. Çocuk bişey kırdığı zaman bunu bir şekilde telafi etmen gerekiyormuş. Ben daha önce böyle bişey duymadım dedim. Sizce nasıl yaklaşmam lazım böyle durumlarda. Ben tabiki kızımı yanıma alıp onunla konuştum ve sakinleştirdim.ama kaynanamın kast ettiği şey onun harçlığı ile bardak alıp kızıma ders vermemmiş sizce bu doğru mu?

20 Aralık 2019 22:35

Merhabalar. Tabi ki bilerek zarar verdiği şeyin sorumluluğunu almalı ama yeni bir ürün alması için yaş olarak çok küçük. Bunun için biraz muhakeme becerisinin gelişmesi gerekli, yaş olarak 6 yaş ve sonrası bunu yapabilirsiniz belli bir oranda. Şu anda davranışsal olarsk onu o noktaya getiren şeyler sorgulanmalı. Bağırdığında karşısında da bir yetişkin bağırırsa o daha üst bir şey yapmak isteyecektir. Bunun yerine duygularını ifade etmesini sağlamak, bağırdıpında, seni alçak sesle de duyabiliyorum demek, sakin kalabiliyor olmak önemli. Kısacası çevrenin ve sizin davranışları hakkında biraz daha konuşmak, gerekirse bir pedagog dan yardım almak önemli olacaktır. Kolaylıklar dilerim

23 Aralık 2019 19:31