7 Şubat 2019 16:42

Alt ıslatma

Merhabalar , 30 aylık oğlum var , 26 aylıkken onun isteğiyle tuvalet eğitime başlamıştık herşey yolunda gidiyordu sorunsuz 4 ay geçti , ama şuan çişini tutuyor söylemiyor aynı şekilde kakasınıda hatta altına yapıyor , hiç kızmıyorum sabrediyorum anlatıyorum ama hala devam ediyor neden böyle olmuş olabilir , nerde hata yaptım anlamıyorum bu durum çok üzüyor beni

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhabalar. Öncelikle ne kadar süredir böyle devam ettiği önemli, tutması altına yapması vs. Bunun duygusal bir nedeni olabileceği gibi ara ara kaçırmalar fiziksel anlamda da olması mümkündür. Duygusal anlamda olan duruma bakarsak süreci gözlemek lazım. Ne zaman neyden önce veya sonra başladı, hayatınızda bir değişiklik oldu mu, sizin duygusal durumunuzda bir değişiklik oldu mu, düzen ya da herhangi bir değişiklik var mı, bazen taşınma bile çocukta önemli bir etkiye yol açar. Her detay gözlemlenmesi gerekir. Böyle bir şeyle karşılaştığınızda anlatmayın, daha çok strese giriyor olabilir. Sadece gel kıyafetini değiştirelim deyip değiştirmeye gidin. Olumlu bile olsa tepki cevap yorum açıklama onu sıkıntıya sokabilir. Ve geçici bir durum olarak düşünün. Siz gerildikçe emin olun o daha çok gerilecek, sizin kaygınızı hissedecektir. İyi günler dilerim

7 Şubat 2019 17:31
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim çok naziksiniz harika bir doktorsunuz , 1 aydır bu şekilde , ara ara kaçırma şeklinde değil onları görmezden geliyordum , şimdi tutuyor çişinide dayanamayacağı ana kadar bazdn tamamen altına yapıyor bazen gelip söylüyor ama altına kaçırarak , kakasınıda yanındaysam söylüyor değilsem altına yapıyor fırsatını bulunca , önceden evin içinde nerde olursam gelip anne çiş diyordu , taşınma kardeş gibi bir değişiklik olmadı , ben çok mutlu değilim bu aralar , sorumluluklarım ağır gelmeye başladı ama çocuğuma yansıtmamaya çalışıyorum hep , olumlu anlatmaya çalışıyorum ama hiç dinlemiyor zaten başka şeyler anlatıyor bana utanıyor sanırım bahsedince , geçici bir durum biliyorum diye kendimi sakinleştirmeye çalışıyorum hep böyle kalmıycaktır ama diken üzerinde oluyorum rahat olmadığını düşünüyorum , nerde hata yaptığımı bilmiyorum , bazen sesimi yükselttim hafta sonları anneanne dedeye gittik 3-4 gün kaldık etkisi olmuştur bilmiyorum ama alıştığı düzendi 1 aya kadar hiç böyle sorunumuz yoktu , 1 aydır aşırı inatçı tuvalet sorunu yemek sorunu gibi problemlerimiz oldu , yaşıyla alakalı büyüdüğünü kabul etmem lazım diye düşündüm ama çözemedim , kıyafetlerini bile kendi istediğinde gidip çıkarıyoruz kendi istediklerini giyiyoruz

8 Şubat 2019 08:45

Tekrar merhaba. Yemek tuvalet ve uykuda sorun varsa duygusal bir problem olduğunu düşünmeye başlarız. Sizin kaygılı olduğunuz durumlarda muhtemelen o da daha tahammülsüz davrandığınızı hissediyor olabilir veya o kaygı onu endişelendiriyor olabilir, mutlaka bir çatışma durumu vardır. Kıyafetler için yemek mutlaka seçenek sunma yapabilirsiniz. Bu yaş için de en fazla iki seçenek sunun, fazlası karmaşaya sokabilir. Bunu mu giymek ister misin bunu mu gibi. Sabır zor ama önemli belki altı ay daha gerekebilir, sizin huzurlu olmanız da onu rahatlatacaktır. Yeme içme düzenine dikkat edin. Kaka için tuvaletteyken iç bacağa yumuşak masaj yapmanız ve biraz o sırada onunla sohbet etmeniz iyi gelebilir. Çok uyarıcı ve müdahaleci olmayın, hayır derken iki kere düşünün, teması artırın. İyi gelecektir. İyi günler ve kolaylıklar dilerim..

8 Şubat 2019 14:34