GB
Soru Sahibi
28 Ocak 2019 22:06

Ağlama krizi

Merhaba Bahar hanım Benim 2.5 yaşında oglum var ilk çocuğum aşırı sinirli ağlama krizine giriyor bazen sakinleştirmekte çok zorlanıyorum.bu sinir krizi kendine ve bana zarar vermeye kadar gidiyor. Bu sinir krizi sırasında bende nasıl davranacagimi sakinlestirecegimi bilemiyorum. Ne yapmalıyım sizce nasıl davranmaliyim. Ne yapsam sakinlestiremiyorum . Şimdiden teşekkür ederim.iyi akşamlar.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Bu yaş grubu çocuklar sağ beyinlerini baskın olarak kullandıkları için duyguları bedenlerinde çok yoğun hissederler. Bizim kriz zamanı olarak gördüğümüz bu zamanlar çocuğun kendini kontrol etmeyi öğrenmesi için fırsattır. Duygularını Anlayan Çocuk onları kontrol eder ve başkalarını anlayabilir..Krizler öfke ağlama vb çok yoğun duyguların habercisidir. Böyle zamanlarda kızgınsın vb duygusunu anlayarak duygusuyla bağ kurun ve burdayım diyerek aynı alanda kalın dokunma vb. Temasa izin vermeyebilir çünkü duyguyu bedensel ifade etmeye ihtiyaç duyabilir. Vurmak istiyorsa size değil yastık hacıyatmaz vb birseye vurabilir..izin verin duygu boşalmadan sizi dinlemeyebilir. .Sakinleştikten sonra mutlaka öfke vücudunda nerde diyelim. KARNI VB mutlaka bedeninde bir yerde hissediyor.. Elimizi yada kendi elini oraya koyarak bedensel farkındalık ve rahatlama olsun..Ancak bu sayade çocuğunuz sakinlesebilir. Ve rahatlarımdan sonra ne olduğunu konusun ki beynin davranış kontrolünden sorumlu sol tarafı devreye girsin.. ornegin sen oyu cağını kaybettin onu aradık bulamadık. Sen çok öfkelendim vb..Malesef çocuklar sakinleştikten sonra konuşmaktan kaçındığımız için kendilerine ne olduğunu ve nasıl davrandıklarını yaratmıyorlar ve aynı şekilde duygularını ifade etmeye devam ediyorlar ve sağ beyin duyguda yasamaya devam ediyorlar oysa sol beyin duyguyu söyleme ve mantıklı davranma becerisi geliştirme krizlere yaklaşma şeklimizde..Anne baba olarak bizim duygularımızı nasıl ifade ettiğimiz bedenimizle bağlantımız davranışlarımızı etkiliyor Duygularını Anlayan Çocuklar yetiştirebilmek dileğimle sevgiler Bahar Atvar

28 Ocak 2019 22:45