ZB
Soru Sahibi
23 Mart 2021 00:57

Aglama/gulme durumunda kusan 18 aylık bebek psikolojik mi

Merhaba 18 aylik oglum var dogdugundan beri kusma sorunu yasiyoruz. Doktora goturdum reflusu olmadigini soyledi gecistirildim daha cok. Dogdugundan beri agladığında yada guldugunde kusuyor. Gelisimi olarak hicbir sıkıntısı yok.Altinda psikolojik bir sebep yatabilecegini düşünüyorum. Ne yapmalıyım?

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Pedagog Elda Tatlı
Psikolojik Danışman , Pedagoji , Aile Danışmanı

merhabalar büşra hanım, öncelikle fizyolojik bir sorunla ilişkili olup olmadığının detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer fizyoloijk açıdan tüm olasılıklar elemine edilir ise, bir uzmana danışmanızı öneririm. Gebelik döneminde sizin ruhsal durumunuz, doğum esnasında yaşanan zorlayıcı bir durum ve daha pek çok sorun çocuğun duygu durumunu olumsuz yönde etkileyebilir. Çocuğunuzun yaşam öyküsü (anemnez) detaylı bir şekilde analiz edilmelidir. Sağlıcakla Kalın

16 Nisan 2021 21:31
ZB
Soru Sahibi

Öncelikle çok teşekkür ederim yanıt verdiğiniz için. Bu konuda hangi bölüm/alan ile görüşeceğim bilemedim. Pedagogla görüşmek yeterli olur mu? Yoksa başka bir bölüme mi gitmeliyiz? Bilgim yok oyuzden soruyorum tekrar teşekkürler.

18 Nisan 2021 01:30
Uzm. Pedagog Elda Tatlı
Psikolojik Danışman , Pedagoji , Aile Danışmanı

merhabalar büşra hanım, doğduğundan itibaren bu sorunu yaşıyor olmanız, fizyolojik bir nedenin olma ihtimalini güçlendiriyor. Öncelikle bir çocuk gastroenteroloğuna müracaat etmenizi öneriyorum. Eğer altta yatan fizyolojik bir neden yok ise, bir pedagoga götürmenizi öneriyorum. Sağlıcakla Kalın

30 Nisan 2021 13:32