İD
Soru Sahibi
1 Mart 2010 22:50

4.5 yaşında bir oğlum var. son 4 ay içinde hızla diş çürükleri gelişti. ha

4.5 yaşında bir oğlum var. son 4 ay içinde hızla diş çürükleri gelişti. hatta 1 kez abse oluştu.Ankara'daki diş hekimi birkaç dişine acilen müdahale edilmesi gerektiğini belirtti.kayseri de yaşadığimız için erciyes üniversitesi pedodonti bölümünü tavsiye etti.bu yaştaki çocuklarda öğürme refleksinin fazla olduğunu,psikolojik olarak da daha az travmatik olacağını belirterek genel anestezi altında müdahaleyi önerdi.genel anesteziyle müdahale ile ilgili görüşlerinizi ve sıklığını öğrenebilir miyim

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Ayşe Onat
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Çocuğun dişhekimine küçük yaşlardan itibaren düzenli kontrollere götürülerek alıştırılması ileride de dişhekimi korkusunun yerleşmemesi açısından son derece önemlidir.Şekerli besinlerin, özellikle çikolata gibi yapışkan şekerlerin çok fazla tüketilmesi ve dişlerin zamanında fırçalanamaması (özellikle gece yatmadan önce fırçalamak çok önemli), florür eksikliği gibi nedenlerle günümüzde çocuklarda çok fazla diş çürüğüne rastlıyoruz.Ancak ben gerekli olmadıkça yani çocukla iletişim sağlanabildiği müddetçe, sırf psikolojik olarak daha az travmatik olacak diye (..ki ben buna katılmıyorum) duran bir çocukta genel anestezi altında diş tedavisine karşıyım. Çalıştığım merkezde bu imkanımız olmasına rağmen mümkün olduğunca normal yollarla diş tedavisi yaptırılması taraftarıyım. Genel anestazi komplikasyonları çok sık olmasa da unutulmamalı ve bu durum çok hafife alınmamalıdır diyorum. Biz kliniğimizde çok çaresiz kalmadıkça, hiç iletişim kuramadığımız hastalarımıza uyguluyoruz. En azından önce çocukla iletişim kurmayı bir kez de olsa denemek ve güvenini kazandıktan sonra tedaviye girişmek, yani çocuğu önce psikolojik olarak hazırlamak önemlidir. Bu yüzden de çocuk psikolojisinden anlayan pedodontist arkadaşlarla iletişime geçmenizi öneririm.

5 Mart 2010 22:13