DA
Soru Sahibi
30 Temmuz 2016 00:22

3,5 yaşındaki oğlumun ön dişi sallanıyor!..

Hocam merhabalar... 3,5 yaşında Alperen adlı oğlumun memleketteki bir düşme sonrası ön-üst sağdaki dişi sallanmaya başladı, bugün iyice çoğaldı. Düştü düşecek gibi. Bunun için ne yapmamızı tavsiye edersiniz. Değerli vaktinizi ayırıp bilgilendirdiğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Didem Argun
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Alperen Bey, Sorununuzu çözmüş olacağını düşünerek yine de cevap yazma gereği duydum, belki referans olur. Genelde süt dişi yaralanmalarında dişler yerinden çok fazla oynamadığı sürece başlangıçta kanal tedavisi, çekim veya dişi sabitleme düşünülmez. Çünkü diş sabitlendiği zaman ankiloz dediğimiz kemikle kök kaynaşması olur ki; bu durum süt dişlerinde istenmez. Dişte hafif bir yer değişikliği varsa çocuğa hiçbir şey ısırtılmaması tavsiye edilir ve hasta takibe alınır. Takip esnasında renk değişikliği ve kökte erime görülürse ona göre tedavi seçeneği belirlenir. Saygılarımla, Didem ARGUN

11 Ağustos 2016 15:47