sc
Soru Sahibi
4 Ocak 2014 22:43

2.5 yas ve korku

merhaba benım oglum 2,5 yasında.ancak anlam veremedıgmız bazı korkuları var.ben calışan bır anneyım ogluma babannesı bakıyor.son ıkı aydır oglumda ozellıkle hareketlı oyuncaklardan korkma,bazı peluş oyuncaklardan korkma gibi davranışlar cıktı.o odasında oynarken bız ona seslendıgımızde kendı kendısıne korkma dıyerek koşarak yanımıza gelıyor.aynı odada bızı gorurken seslendıgımızde korkmuyor .bunun yanında kendınden küçük emekleyen hızle kendısıne dogru gelen küçük çocuklardanda korkuyor.bazen parkta hızlı kosup oynayan cocuklardan da korkuyor.korkusunun üzerıne gıtmıyoruz ama nasıl çözecegımızıde bılemıyoruz.yardımcı olursanız sevınırım

1 cevap
Cevaplar (1)

Canan Hanım, Bu yaş korkuların, gece korkularının gözlendiği bir dönemdir. Ama spesifik korkular çoğunlukla bir nedenden kaynaklanır. Bu nedenler her zaman direkt olarak korkulan obje ile ilintili olmayabilir. Örneğin hareketli oyuncaklardan biri bir başka olay ile birleşerek neden haline gelmiş olabilir. Gök gürültülü bir günde oyuncak ile gürültünün birleşmesi ve sesin oyuncağa atfedilmesi gibi... Korkunun üzerine gitmemeniz ve çocuğunuza güven verecek davranışlarda bulunmanız en doğrusu. Babaannenin de benzeri davranışları benimsemesi iyi olur, ne de olsa büyük ebeveynler daha geleneksel bakışa sahip oluyorlar. İyi günler Pedagog Ülker Yaşin

10 Ocak 2014 11:29