HN
Soru Sahibi
4 Mart 2019 12:28

19. Hafta gebelik LANSOR

Mehaba iyi günler, 19 haftalık hamileyim.Gebelik öncesinde de gastrit şikâyetlerim vardı. Şuan tekrarlamış durumda. Önceden Lansor 30 mg kullaniyordum. Tekrar başlasam bebek için bir sıkıntı olur mu ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Ünal Zağlı
Tıbbi Farmakoloji

Nalan Hanım Öncelikle sağlıklı bir gebelik ve doğum dilerim. Lansor ve benzeri proton pompa inhibitorü olarak bilinen ilaçların hamilelik kategorisi B dir. (güvenle kullanılabilir) ancak öncelikle gaviscon advance süspansiyon gibi sistemik etkili olmayan bir ilacı denemenizi etkili olursa hamilelik boyunca kullanmanızı öneririm. Hamileliğin 6 ayından sonra reflü şikayetlerinde artma olması beklenir. Lansor, kalsiyum metabolizması, asit salgısınin baskılanması, b12, demir magnezyum gibi minerallerin eksikligine neden olabilir. Bu eksiklikler yüzünden bebeğe indirekt etkisi olabileceğini ilaç B kategorisi bile olsa devamlı kullanımının uygun olmayacağını (çok ağrı olursa nadiren bir tablet alınabilir) düşünüyorum.

4 Mart 2019 15:38