DY
Soru Sahibi
28 Şubat 2010 23:14

14 aylık bir bebeğim var 5.5 aylıkken diş çıkarmaya başladı.Şu anda 12 dişi

14 aylık bir bebeğim var 5.5 aylıkken diş çıkarmaya başladı.Şu anda 12 dişimiz var ve hızlı bir şekilde diş çıkarmaya devam ediyoruz.kesici dişlerinin mine tabakası yavaş yavaş kırıldı,dentin ortaya çıktı.ön kesiciler de matlığını yitirdi onlarda da problem olacak gibi.ne yapılması gerekiyor?Biberon kullanmadık,çok anne sütü aldık,hala gecelri emiyoruz.TEŞEKKÜRLER.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Ayşe Onat
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Dişlerin 5,5 aylık çıkması çok normal. Dişlerin çürümesinin en büyük nedeni herkesin bildiği gibi şeker ve şekerli besinler. Örneğin ballı süt, reçelli süt, bisküvi gibi yapışkan ve şekerli gıdaların çocuğun ağzında uzun süre fırçalanmadan kalması bu dişlerin hızla çürümesine neden olabilir. Ayrıca florür eksikliği ve dişler henüz sürmeden germ halindeyken geçirilen ateşli hastalıklar da dişlerde lekelenmelere ve dişin çürüğe karşı dirençsiz olmasına neden olabilir.Bebekler 3 yaşına gelene kadar fırçalamayı ve temizliği annelerin yapması gerekiyor. En azından tatlı bir şeyin ardından su içirmek ve macunsuz da olsa fırçalamak dişlerin sağlığı açısından çok önemli. 3 yaşından itibaren de 4-5 ay aralarla düzenli dişhekimi kontrolü ve florür jellerinin dişler üzerine uygulanması ileride çocuğun sağlıklı dişlere sahip olabilmesi açısından son derece gereklidir.

5 Mart 2010 21:59