NN
Soru Sahibi
5 Mart 2020 01:28

13 aylık bebeğim seslenince bakmiyor

Mrb ben nazlı akdağ 13 aylık bir oğlum var 2 aydır seslendigimizde bakmıyor aktiviteleri istediğimiz gibi yapmıyor mesela fotoğraf gösteriyoruz anne babayı işaret etmesi için etmiyor. sürekli arabalara ilgili neredeyse tüm gün arabalarla oynuyor. Sosyalleşmek adına yaşıtları ile oynaması için sık sık görüşüyoruz çoğu zaman korkuyor yüksek sesle bağırıp oynadıkların da benimki ağlıyor . Yüksek sesten korkuyor evin içinde el ele oyun oynuyoruz. Daha önce böyle değildi . Bir hastalık ya da gelişim geriliği olabilir mi biz mi abartiyoruz acaba ? Teşekürler

4 cevap
Cevaplar (4)

Merhabalar. Bu durumda biraz ayrıntılı değerlendirme gerekebilir, sosyal bir problem olabilir de olmayabilir de. En yakın zamanda bir çocuk psikiyatristine danışın derim. Eğer uygun dönüt alamazsanız tekrar yazabilirsiniz. İyi günler dilerim

21 Mart 2020 00:19
NN
Soru Sahibi

Mrb malesef İzmir ucak biletimiz iptal oldu gelemedik ucuslar acilsin insallah randevu alip size gelecegiz tesekur ederiz. Bir sorum daha olacak size ama uyku egitimine basladik 1hafta oldu uyurken elimi tutup uyuyor cekince agliyor bu şekilde uyumasinda sakinca var mıdır bu sekilde kendi kendine uyumaya gecer mi bi sure sonra bir de gece en az 5 kez kalktigi icin 1kez emziriyorum diger uyanmalarinda cok aglarsa kucagima alip sakinlestiriyorum bazen de pis pis ile uyuyor ama yine de uyaniyor bu sekilde gece uyanmalar azalir mi tamamen mi birakmaliym gece emzirmesini bu arada 15 aylik bebegim cok tesekurler

19 Nisan 2020 23:02

Tekrar merhabalar. Uyku eğitiminde neler yapıyorsunuz bilgi verirseniz daha net yardımcı olabilrim. Elinizi tutmaya ihtiyacı varsa ve meme ihtiyacı varsa bir süre daha devam edebilirsiniz, aksi takdirde daha huzursuz olabilir. Ama nasıl başladığınız önemli kısa bir bilgi alabilir miyim uyku eğitiminizle alakalı.

3 Mayıs 2020 13:24
NN
Soru Sahibi

Cok tesekurler yanitiniz icin uyku rutini yapiyoruz once bezini degistirip uyku tulumunu giydiriyorum sonra kitap okuyorum bir kitap ta ona veriyorum biraz bakiyor en son battaniyeyle oynayip elimi tutup uyuyor bazen 10 dk bazen de 1bucuk saat sürebilir bu rutin bazi gunler gunduz uykusu 1iken bazi gunler 2oluyor o yuzden uyku saati surekli degisiyor. Gece emzirmesini azaltarak biraktim uyaninca su veriyorum sadece ama 5 kez kalkiyor pis pis yapiyorun bazen de cok agladiginda kucagima alip sakinlestirip uyutuyorum 1ayi gecti kendine uyumuyor ve geceleri kalkiyor daha uzun sürer mi acaba bi yerde hata mi yapıyorum

10 Mayıs 2020 23:14

Tekrar merhaba. Normal şartlarda 1 hafta içinde genellikle alışıyorlar ama çok daha erken başlanıyor, yani 6 8 ay gibi falan. O nedenle geç başlandıpı için biraz daha zaman alıyor olabilir. Ya da tedirgin uyuyor olabilir. Siz mutlaka sakinliğinizi koruyun devam edin. Bir de gün içinde sizin ya da onun kaygılı tedirgin olduğunuz durumlar var mı, biraz belki bağlanma ile alakalı olabilir. Temas oyunları oynayın. Mesela birbirinize krem sürmek masaj yapmak gibi ten temasını artıran oyunlar oynayın. O, bağlanmayı destekleyecek ve yalnız uyumayı da bir süre sonra daha rahat hale getirecektir. İyi günler, hoşça kalın

17 Mayıs 2020 13:30
NN
Soru Sahibi

Mrb sormak istedigim 2 soru var acaba musait olunca cevaplayabilir misiniz birincisi oglum 2 yasina girecek kendini buldi buleli herseyi yere atar yemeicmek hersey bi turlu vazgeciremedik konustuk anlattik sakince olmadi attigi yerden verdik hicbi fayda etmesi surekli atıyor. Ikincisi de lazimlik aldik tuvalet egitimine baslamadik ama lazım lığı yaliyor kafasina geçiriyor pis dedik olmadı tehlikeli dedik olmadi bağırdık olmadi ne yapacagimiz bilemez durumdayim hicbi lafımı dinlemiyor lutfen bana akil verin sabrım kalmadi

10 Ocak 2021 22:26

Merhabalar. Soru geç düştü sanırım yeni görüyorum kusurabakmayın. 2 yaş tuvalet eğitimi için oldukça erken. Öğrenebilen çocuk mutlaka ki var ama 3 yaşı yine de bekleyin derim. Lazımlık dışında başka şeyleri de ağzına çok sokar mı biraz onu gözemleyin. Normal şartlarda ağız yoluyla çocukların bir şeyleri tanıması 1.5 yaş civarında biter. Fakat duyusal veya gelişimsel bir yavaşlık olması da mümkün. Eğer sık yapıyorsa veya bir çok şeye yapıyorsa bir gelişim değerlendirmesi mutlaka yaptırın derim, sadece çok inatlaşmayın şu dönemde. Eğer pis veya tehlikeli bir şeyi yaladıysa bu pis yalamak için değil deyip kaldırın o eşyayı hemen. Kural algısı 3 yaş ve sonrasında geliştiği için dinlememe çok normal, anlatmayın da o nedenle sadece açıklayıp uygulayın. Yere eşya atma da aynı şekilde, bir dönem bitmesi gerekir ama inatlaşma çok fazla olduysa veya gelişimsel bir yavaşlık varsa devam ediyor olabilir. Bu arada konuşma geldi mi onu da sormak isterim size.? Biraz gözlemleyip bir gelişim değerlendirmesi yapılmasında fayda var.

7 Şubat 2021 10:35