AG
Soru Sahibi
16 Mayıs 2010 23:49

11 yaşındaki oğlumun süt dişlerinden dökülmeyen bir kaç dişi var.şu ana kad

11 yaşındaki oğlumun süt dişlerinden dökülmeyen bir kaç dişi var.şu ana kadar hiç çürük problemi yaşamadık.çıkan dişler gayet sağlıklı.yaşıtları süt dişlerini çoktan döktü.bu durum bir soruna neden olur mu ? teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Ayşe Onat
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

İkinci süt azıları genelde 11 yaş civarında değişir, ancak bazen bu değişme 12 ya da 13 hatta daha da geç yaşları da bulabilir. Genetik faktörlere bağlı olarak her zaman süt dişleri kitaplarda yazılan normal sürme zaman ve sırasına uymayabilir. Bu endişe edilecek bir durum değildir. Önemli olan dişlerin sağlıklı ve çürüksüz olmalarıdır. Ancak bazen değişmenin çok geciktiği durumlarda bir pedodontiste başvurulup muayenesi yapılır, gerekirse röntgen kontrolü de yapılarak düşemeyen dişler alttaki diş germinin sürme durumuna göre çekilebilir ve daimi dişlerin sürmesi kolaylaştırılabilir.

31 Mayıs 2010 23:34