CM
Soru Sahibi
20 Ağustos 2021 06:26

Yenidoğan bebek önerileri

Merhaba mesut hocam, yeni bebeğimiz oldu size takip ettirmek istiyorum ama randevu bulamadım. Yenidoğan bebeğimiz için önerileriniz nelerdir?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Muhammet Mesut Nezir Engin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhaba öncelikle hayırlı olsun, Rabbim analı babalı büyütsün. Şu sıralar çok yoğunuz, en yakın zamanda bebeği görmek isterim. Yenidoğan bebeğiniz için önerilerimi sıralayayım 1-Bebeğinizi en fazla 3 saatte bir emzirmeye çalışın. Bebeğinizi emzirdikçe sütünüz artmaya başlar. Oksitosin hormonu salgılanması için uyku çok önemli, uyumaya özen V gösterin. 2- Her emzirme sonrası mutlaka gazını çıkarın. 3- Günde 3 litre su içmeye özen gösterin, proteinli gıdalardan fazla tüketin ve bebeğiniz altı aylık olana kadar diyet yapmayın. 4- Sütünüz az gelirse emzirme konusunda hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmayın, emzirmeye devam edin. 5- Mama takviyesi gerekecekse önce emzirin sonrasında mama takviyesi yapın. Biberonla vermeyin, enjektör, kaşık veya beslenme sondası (memenin ucuna koyup emzirmek) ile verin. 6- D vitaminini ihmal etmeyin, 4. Aydada demir tedavisi başlanacak. Sağlık ocağından ücretsiz verilmektedir. 7- Bebeğiniz sararabilir, bu açıdan tetikte olmakta fayda var. Renginde sarılık ve fazla uyku hali varsa doktorunuza başvurun. Sarılığı önemsememiz sarılık artınca beyne etki edip zeka geriliği veya nörolojik hasar bırakabilmektedir (kernikterus) 8- İlk 48 saat banyo yaptırmayın, sonrasında banyo yaptırabilirsiniz. Yalnız göbek kordonu düşmeden su değdirmemek gerekir. Göbek kordonu ıslanırsa göbek iltihabı (omfalit) sebep olabilir. 9- Doğduktan sonra işitme testini ilk hafta yaptırın. 10- Bebeğin kırkı çıktıktan sonra en yakın zamanda kalça ultrasonu yaptırın. 11- Birinci ay ile üçüncü ay arasında göz muayenesi yaptırın. 12- İlk 3 ay burun tıkanıklığı, gaz şikayeti ve gaza bağlı kusma görebilmekteyiz. Ama böyle bir durumda doktorunuza başvurun, aksi bir durum olup olmadığı kontrol edilsin. 13- Anneden geçen hormonlara bağlı kız bebeklerin göğsünde hafif şişlik olabilir. Ovalamayın ve masaj yapmayın, böyle bir durumda meme iltihabı (mastit) oluşabilir. Kızlarda meme iltihabının en büyük zararı büyüdüklerinde meme dokusunda hasar bırakma ihtimalidir. Geçmiş olsun, kontrollerimizi aksatmayalım.

20 Ağustos 2021 06:29