8Z
Soru Sahibi
9 Ekim 2021 21:54

Submendibular bölgede uzun zamandır olan lenf nodları

Merhaba hocam.24 yaşında erkeğim. Benim 4 yıldır çene altımda submendibular bölge denen yerde elime gelen büyük lenf nodları var. Çok derindeler sadece kafamı eğersem ele geliyorlar. Yani sanki tam damaklarımın altında gibiler. Boyutları da zeytin çekirdeği veya siyah zeytin gibi ve oval gibi hissediliyorlar. Herhangi bir yere yapışık değiller, oynayabiliyorlar. Çene kemiğinin önüne kadar oynayabiliyorlar. 4 yıl önce tam yarım çıkmış olan 20lik dişlerimin altında solda bir ve sağda da bir adet olmak üzere iki tane şişlik geliyordu elime. 4 yıl içinde zamanla yanlarında ve altlarında yenileri çıktı. Ancak zamanla boyutlarında bir değişiklik hissetmedim. Veya çok yavaş büyüyor olabilirler ama fark edilecek kadar bir büyüme olmadı. Bir sürü doktora gittim ama lenf nodları bulunamadı. Kan tahlillerim hep temiz geldi. Muhtemelen derinde oldukları için ultrasonda çıkmadılar. Daha sonra kendim birşey farkettim. 3 yıldır ağzımda düzenli olarak aft çıkıyor. Ayda bir veya iki ayda bir. Dudağımda, damağımda, dil altımda vb. Aft çıktığında afta yakın olan ve uzun zamandır şiş olan lenf nodu ağrıyor. Hatta sıcaklaşıyor. Aft geçiyor, lenf nodunun ağrısı da geçiyor ama boyutu hala aynı eskisi gibi büyük kalıyor. Sizce lenfoma olabilir miyim? Ağzımda çıkan aftların sebebi bu olabilir mi? Lenfoma olsam 4 yılda başka belirti olur muydu?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Leylagül Kaynar
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Boyun bölgesindeki lenf nodları ağız içindeki enfeksiyonlar, diş problemleri ve aftlardan kaynaklanabilir. Bu lenf nodlarının 4 yıldır büyüklüklerinin aynı kalması rahatlatıcı bir durum. Anlattığınız klinik lenfomayı düşündürmemekle birlikte düzenli bir hekim tarafından takip edilmeniz uygun olacaktır. İyi günler dilerim

23 Ekim 2021 13:24