27 Şubat 2017 14:31

Skleroderma

Hocam ms hastasiyim. Hastanede yattigim dönemde yapilan kan tahlillerimde Ana testlerim ve alt testleri negatif cikti fakat anti scl 70 diye bir deger +1 pozitif cikmis. Fizik tedavi doktoruna gittim romatizma skleroderma ile ilgili bi sikayetim belirtim yok. Dr da ms otoimmun bir hastalik bu nedenle bu deger yanlis pozitif yada yalanci pozitif cikmis olabilir dedi. 2 ay sonra tekrar test yaptiricam ama cok korkuyorum. İnternette skleroderma ile ilgili korkunc seyler yaziyo. Okudukca psikolojim bozuldu. Bu hastalik kanimda pozitif deger ciktigi icin bende ilerde kesin cikarmi. Bu pozitiflik ilerde olacagi anlamina mi geliyor? Otoimmun hastaligi olanlar diger otoimmun hastaliga yakalanma olasiliklari diger insanlara gore daha mi fazla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba İnci Hanım, Öncelikle sizi değerlendiren doktorunuzun yorumu gayet yerinde. Testlerde yalancı pozitiflik olasılığı mevcut. Kaldı ki teorik olarak ANA (-) iken Scl-70'in (+) olması beklenmez. Otoimmün hastalıkların birlikte görülmesi yani bir otoimmün hastalığı olan birinde bir diğerinin görülmesi olasılığı herhangi bir bireye göre gerçekten daha fazla. Ancak unutmayın ki tedavi edilmesi gereken durum hastalığınız, laboratuvar bulgular değil. Bu hastalığa dair herhangi bir bulgu yoksa yakın takip etmek, aralıklarla testleri kontrol etmek yerinde olacaktır.

27 Şubat 2017 15:37