cb
Soru Sahibi
19 Kasım 2012 19:24

kalp romatizması

Merhaba.Ben 18 yaşındayım.kuru öksürüğüm,nefes darlığım ve halsizliğim oluyordu.ilçede oturdugum için hastanede kardiyoloji bölümü yoktu,dahiliyeye gittim.Doktor kalp romatizması oldugumu söyledi(kan tahlilinde ASO:800 dü)ama önemli birşey olmadıgını söyledi ben internetten biraz arastırdım ciddi bir hastalık oldugu yazıyor.bu hastalık konusunda biraz bilgilendirirseniz sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)

önce geçmiş olsun dilerim. Kalp romatizması genellikle 5-15 yaş arasında sık görülen, bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben ortaya çıkan kalp kapaklarının etkilendiği bir problemdir.Erken dönemde bazı hastalarda kalp yetmezliği ve eklem iltihabı belirtileri ve bazen nörolojik belirtilerle ortaya çıktığı gibi uzun dönemde 15-20 yıl sonra kalp kapaklarında daralma veya yetersizliğe de neden olarak klinik belirti verebilir. ASO kalp romatizması geçirdiğinizi değil beta hemolitik streptokok (beta mikrobu) denilen bir bakteriye bağlı solunum yolu infeksiyonu geçirdiğinizi gösterir. Kalbin etkilenip etkilenmediği kalp muayenesi, elektrokardiyografi (EKG) ve ekokardiyografi (EKO) tetkikleri yapılarak belirlenebilir.Eğer muayene ve tetkiklerinizde bu yönden sıkıntı yoksa kalp romatizması açısından korkmaya gerek yok. Ancak çok sık solunum yolu infeksiyonu geçiren biriyseniz vücuttan Beta mikrobunu yok etmeye yönelik antibiyotik tedavisini tamamlamak gerekir. Aksi taktirde şimdi olmasa bile ileride geçirebileceğiniz tekrarlayan infeksiyonlar kalp romatizması tutulumuna yol açabilme potansiyeli taşımakta. sağlıcakla kalın.

20 Kasım 2012 17:46