kt
Soru Sahibi
2 Şubat 2014 00:02

ilk ay

hocam 1 ocak doğumlu 3000gr 50cm 35cm kafa çevreli kızım dünyaya geldi şuan tam 1 aylık olduk doğduğu gün çocuk doktoru muayene etti ve sağlıklı dedi aynı gün topuk kanıda alındı 15.gün işitme testi yapıldı başka bir çocuk doktoru daha muayene etti o da aktif ve sağlıklı dedi kızımın emme refleksi çok kuvvetli yakalama reflekside iyi 1haftalıkken yüzüstü yattığında başını kaldırabiliyordu şuan kaldııryor hemde kaldırıp sağa sola dönderebiliyor sırt üstü yatarkende başını sağa sola çevirebiliyor tv nin karşısına oturtuğumuzda 10-15 dakika gözünü ayırmadan bakıyor yalnız 2 tane sorunumuz var birincisi sürekli emme yalanma halinde hep ağzına bişey götürmeye çalışıyor bazen ağzından bir miktar tükürük geliyor ikincisi ise son 2-3 gündür çok ağlamaya başladı ağzına emzik verince veya annesi memesini verince susuyor bir yeri ağrısa hastalığı olsa o zamanda ağlar diyorlar ama doktora götürmemize gerek var mı acaba bunun için?gaz problemi olduğunu düşünmüyorum günde 2-3 kez kaka yapıyor emdikten hemen sonrada 1-2 kez gaz çıkarıyor sizce kızımın gelişimi nasıl doktor hanım bu arada 15 günlükken kilosu da 3500gr çıkmıştı...

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Ekici
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhaba Tubanur Hanım. Öncelikle bebeğinizin gelişiminin ve kilo alımının normal olduğunu belirtmek isterim. Yalanma tarzı hareketini görmek lazım, ayırıcı tanısını yapabilmek için. Bu yalanma hareketnini tamamen normal bir hareket olma ihtimali çok yüksek, emme refleksi gibi düşünülebilir. Acıktığı dönemlerde daha sık yapabilir. Ancak olası nörolojik bir sorunu ekarte etmek için yalanma hareketini video kaydina alıp bir çocuk nöroloji uzmanına ya da bir çocuk doktoruna göstermenizi öneririm. Çok ağlama sorununa gelince: Olası en sık sebepler şunlardır:gaz sancısı, açlık, pişik vs...

8 Şubat 2014 09:38