ÇM
Soru Sahibi
4 Temmuz 2017 16:05

Hiperaktif

Merabalar hocam benim yiyenim 10 yasinda erkek aşiri derece de hareketli yerinde durmuyo hiperaktif biri doktora goturduler bir iki hap yazdilar pek fayda etmedi yemek konusunda cok yiyor o konuda sikinti yok ama kilo alamiyo bu yerinde duramama konusunda hic laftan anlamiyo dengesiz dengesiz hareketleri var tisortunu agzina koyuyo nerde pislik bi hareket varsa onu yapiyor. Yemek yerken bile her yeri oynuyo yerinde bi duzgunce duramiyor bir oneriniz var mi acaba rica etsem yardimci olur musunuz

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hozan Saatçioğlu
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, aşırı hareketlilik, dikkat dağınıklığı şikayetleri ile birlikte çocuğun içinden gelenleri yapmak istemesi ve kendini durduramamasından kaynaklı bazı hareketlerin görüldüğü bir bozukluktur. Çocuklar ve ergenlerde sık görülür, Çocuk ve Ergen Psikiyatristlerinin çok iyi bildikleri bir bozukluktur. Sizin yeğeniniz için şunu söyleyebilirim, düzenli olarak bir çocuk psikiyatristinin takibinde olması gerekir. İlaç tedavisi genel olarak tercih edilen bir tedavidir ancak bunla birlikte aile ve öğretmene yönelik eğitim ve sosyal tedaviler ile takip altında tutulması iyi olacaktır. Ayrıca ayrıntılı bir psikiyatrik değerlendirme ile bahsettiğiniz davranışlarını değerlendirmek ve eşlik eden başka bozukluk varsa tedavisini yapmak gerekebilir. Bu nedenlerle bir çocuk ve ergen psikiyatrisinin kontrolünde olması iyi olacaktır. İyi günler dilerim.

28 Temmuz 2017 12:46