di
Soru Sahibi
27 Nisan 2017 18:07

Doppler sonucu

Hocam merhabalar, Ben yaklaşık 3 ay önce diz bölgemde ortopedik bir travma yaşadım ve 10 günlük yatış sonrası doppler kontrolde diz altı derin ven trombozu teşhis edildi. Raporda; sağ alt ekstremite derin ven sisteminde popliteal venin distalinde tibialis posterior ven içerisinde subakut dönemde trombüs materyelleri mevcut olup renkli dopplerde akım kaybı izlenmiştir ( dvt ) yazıyordu. bu rapor sonucu ile aynı gün kvc servisinde kan sulandırıcı ve çorap tedavisi uygulanmaya başlandı ve bugün tedavimin 64. günü. Bu süreçte 2 farklı yerde doppler yaptırdım ve venlerde trombüs izlenmediği, venöz yetmezlik oluşmadığı ve derin ve yüzeyel venlerde kapak yetmezliği izlenmediği rapor edildi. Sorum şu ki; 3 doppleri de farklı doktorlar yaptı. Hastalığın teşhis edildiği damar hataya yer vermeyecek şekilde görünür bir damar mıdır? Son 2 dopplerde trombüs görülmemiş olması hastalığın tamamen bittiğine işaret eder değil mi? Çok teşekkürler şimdiden. Saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Bilal Kaya
Radyoloji , Girişimsel Radyoloji

Dopler ve ultrasonografi görüntülemesi operatör yanı yapan kişiye bagimli tetkiklerdir. Ama tabii ki kişinin mevcut durumu objektif olarak gösterilebilir. 2 ay gibi bir sürede eğer damardaki pıhtı yükü fazla değilse gerileyebilir, bahsettiğiniz son raporda yazan bilgiler de sizin lehinize bilgilerdir. Tereddütünüz var ise deneyimli bir Radyolog, hatta daha uygunu bir girişimsel radyologa muayene olmanızı öneririm, geçmiş olsun

27 Nisan 2017 18:17