BS
Soru Sahibi
24 Şubat 2017 20:27

bel çukurunun artması

Merhaba, spinal sezeryandan beri bel ağrım var. ikiz ve zor geçeni hastanede yatmam gereken bir hamilelik geçirmiştim. 1 hafta kadar önce fizik tedavi uzmanına göründüm. Bu gün mr randevum vardı. Henüz mr cd sini dr uma vermedim ama internetten yaptığım araştırmalara göre bel çukurumun artmış olduğunu gördüm. Lordoz denilen şekil bozukluğuna çok benziyor. Korseli ve ameliyatlı çözüm önerilerini gördüm. Ancak ben 44 yaşındayım. 1.80 boyunda ve 65 kg ım. Kilo sorunum yok. Nasıl bir yol izlemem uygun olur sizce ? Teşekkürler...

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Mehmet Mustafa Ertürk
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon , Romatoloji (Fiziksel tıp ve Rehabilitasyon)

Merhaba. gebelik sonrası özellikle de ikiz gebelik sonrası bel bölgesinin lordoz dediğimiz açılanmasında artış görülebiliyor. tedavisinde ameliyat sadece spondilolisthesis dediğimiz belde kaymanın eşlik ettiği durumlarda (ileri dereceli olanlarda) önerilir. bunun dışında ameliyatın tedavide yeri yoktur. tedavide uzun süreli uygulanan egzersizler ve antalgic trak etkilidir. geçmiş olsun.

27 Şubat 2017 09:17
BS
Soru Sahibi

Teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

1 Mart 2017 12:57
Uzm. Dr. Mehmet Mustafa Ertürk
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon , Romatoloji (Fiziksel tıp ve Rehabilitasyon)

geçmiş olsun.

3 Mart 2017 12:25