nm
Soru Sahibi
15 Mart 2015 13:20

asimetrik ventrikül genişlemesi

hocam 5 günlük makrozomi doğan bebeğimizin radyoloji raporunu aynen yazıyorum .. Ventrikül sistemde sol lateral ventrikül sağa göre asimetrik minimal dilate olup atrium düzeyinde 11 mm ölçülmüştür. Sağ lateral ventrikül 6.5 mm genişliğindedir. İnterhemisferik fissür 3.5 mm genişliktedir. Bu sonuca göre herhangi bir kalıtsal hastalık riski varmıdır hocam ? ve bu bir hidrosefalimidir ? veya bir hastalıkmıdır ? cevabınızı bekliyorum hocam saygılar ..

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Cüneyt Evrüke
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

Bu asimetrik izole olabilir. Hidrosefali değildir h Astaldi değildir yapısal olabilir klinik takipte bebekte hicbirsey olmayabilir ancak epileptik atak getirirse araştırılmalıdır geç cevap için özür dilerim .

4 Nisan 2015 07:38
nm
Soru Sahibi

Estafurullah hocam .. Siz degerli doktorlarimiz basimizin tacidir herzaman.. Gecen sure icinde cocuk doktorumuz rutin kontrollerini yapiyor bu konuda ise yapisal oldugunu dusunuyor,cunki vucuda gore kafa boyunun orantili oldugunu soyledi sadece bebek 3 aylik olunca tekrar ultrasonda bakilacak fakat benim ogrenmek istedigim bu tarz vakalar ne sıklıkla oluyor üzerineydi tekrardan cok sagolun degerli hocam

4 Nisan 2015 15:32
Prof. Dr. Cüneyt Evrüke
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

İLK 3 AYDA BEBEK KAFASI GÖVDEYE GÖRE HER GEBELIKDE BÜYÜK GÖRÜLÜR BU DURUM NORMALDİR. SEVGİLE C EVRUKE

4 Mayıs 2015 17:27