ty
Soru Sahibi
29 Eylül 2016 08:55

annem alzheimer olabilir mi

merhaba . ben annemle ilgili bir konu danışmak istiyorum. 67 yaşında 2000 yılında meme kanseri teşhisi ile sağ memesi alındı . rahatsızlığı ile bir sıkıntısı yok uzun zamandır devam eden unutkanlık var bu unutkanlık bilindik şeyler değil . gün içinde olan olayları unutuyor biz izah edince hatırlıyor hiç söylenmedik bir şeyi söylenmiş gibi anlatıyor. uyuyor uyanıyor kendini farklı saat dilimin de sanıyor . bilmediği yada yanlış olduğunu bildiğimiz herşey için inat ediyor inatla onun doğru olduğunu savunuyor . söylemediği bir şeyi söyledim diye saatlerce inatla idda edebiliyor .eski yaşadıklarını tüm detayları ile anlatıyor fakat bunun dışında gün içinde normal hayatını sürdürüyor. yemek yapıyor evin işini v.s ailesinde alzheimer olan yakın akrabaları var. b12 yutuyor sinir ilacları huysuz ayak hapları gibi alması gereken ilaçları var .migren rahatsızlığı var. nöroloji ve beyin hastalıklarına gitti film çekildi bir sıkıntı yok dendi annemin bu durumu normal mi yada farklı bir bölüme mi gitmemiz gerek yada yapılmasını istememiz gereken bir film varmı yada farklı bir tedavimi istemeliyiz lütfen rahatsızlık ile ilgi bilgi alabilirmiyim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Fethi İdiman
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

sayın Yaşar Tosun, anlattığınız bilgilerle, ailede Alzheimer'lı kişiler de olduğunu belirttiğiniz için, Alzheimer ya da benzer demanslardan biri olabilir. Ancak geçmişinde (her ne kadar izi yok görünse de) malign hastalık öyküsü olduğu için "paraneoplastik" ansefalopati demansı da olabilir. Bu nedenlerle annenizin (İstanbul'da oturduğunuza göre) orada konu ile ilgili iyi bir nöroloji uzmanı tyarafından görülmesi ve yapılacak değerlendirme sonucu ileri incelemelerin gerekli olup oladığına karar verierek tedavi planmlaması yapılması uygundur. Geçmiş olsun dileklerimle...Prof.Dr. Fethi İdiman

10 Ekim 2016 17:24