bs
Soru Sahibi
12 Haziran 2015 00:50

11 aylık bebekte yürüme gecikmesi

Sn. HOCAM, 11 aylık 8 kg ağırlığında ERKEK bebeğimiz var. 38 haftalık olarak doğmuştu ve çok kısa süre oksijensiz kalması nedeniyle 3 gün buz tedavisi uygulanmıştı. Bu zamana kadar duyuları da dahil, genel olarak normal gözüküyordu: 2 aylıkken başını kaldırıyordu, 6.ayda destekli, 8.ayda desteksiz oturmaya başladı. Fakat hiç emeklemedi. Ve şu an ayağa kalmıyor ve ayağını yatarken şiddetli tekme atabilirken, AYAĞINI üzerine basmıyor ve ayağının üzerine kalkmıyor. Biz kaldırınca poposunu dışarı çıkarıp çok kısa süre basıyor sonra kendini bırakıyor. Hocam ne yapmamız gerekir? Bu yürümedeki gecikme oksijensiz kalmaya bağlı oluşmuş bir hasardan dolayı olabilir mi? saygılarımla.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Günaydın. 11 aylık gelişimi normal olan bebeğin, en azından kenardan tırmanarak dikilmeye çalışması, emeklemesi beklenir. Bunların olmaması; doğum sırasında yaşanan sıkıntı ve soğutma yapılmış olması beyin zedelenmesi olmuş olabileceğini düşündürüyor. Bebeğinizin baş çevresi ölçümü nedir acaba? Böyle bir durumda bir çocuk nöroloji uzmanınca değerlendirilmesinde, gerek görülürse tetkiklerinin yapılması uygun olacaktır. Belki de bir an önce fizik tedavi programı başlanması gerekir Sağlıcakla k alın

15 Haziran 2015 11:08
bs
Soru Sahibi

Cevabınız için çok teşekkürler Hocam. Baş çevresi 44.5cm, boyu 72 cm. İnce motoru iyi gibi gözüküyor, her olaya konuya yerinde tepki veriyor bizi ve yabancıları ayırt ediyor.

16 Haziran 2015 22:15
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Bebeğinizin baş çevresi normalin alt sınırında görünüyor, gelişiminde hafif de olsa geri kalması var, çocuk nörolojisi ile görüşmenizde yarar olacaktır. Sağlıcakla kalın

17 Haziran 2015 13:45