Zirkonyum, doğada bulunan ve daha kolay anlaşılır haliyle'' granitler'' gibi çıkarılan ''BEYAZ METAL'' dir.
Zirkonyum günümüzde uygulanan metal destekli veya metal altyapılı porselenlerden farkı alt yapısının beyaz renkli olmasıdır. Ayrıca normal metalden baskı ve gerilme kuvvetlerine karşı çok daha dayanıklı oluşu, özellikle ısırma ezme gibi hem yatay hem de dikey kuvvetlerin çokça uygulandığı ağız ortamı için mükemmel bir Estetik diş hekimliğinin gelişimi ile diş hekimliğinde, yüksek kuvvetlere dayanıklı ve doğal diş renginde olan ‘ zirkonyum ’ kullanılmaya başlanıldı.

Klasik metal köprülerden farklı olarak, zirkonyum uygulamalarında alt yapı olarak metal yerine beyaz alaşım olan zirkonyum kullanılır. Son teknoloji ürünü bu altyapı malzemesi, estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilme özelliğine sahip tek malzemedir. Sistemin en büyük avantajı ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla arka bölgedeki köprülerde de tam estetik bir görünüm sağlamasıdır.

--Zirkonyum doku dostudur. Buda bize yapılan porseleninin ağızda kalma süresi ve kullanım rahatlığı ile ilgili çok uzun seneler öngörmemize sebep olmaktadır. Bu en önemli avantajlarından biridir.
--Yüksek dayanıklılık Kırılma dirençleri son derece yeterli ve son derece dayanıklı porselenlerdir.
--Tamamen doğal görünüme en yakın porselenlerdendir. Altında metal yansımasının olmamasından dolayı grimsi-mat görüntü olmamaktadır.
--Isı yalıtım güçlüdür bu nedenle kullandığımız metal alt yapılı porselenlere göre ısıyı dişe daha az gönderdiği için kullanım rahatlığı vardır.
--Alerjik değildir bugüne kadar alerjik reaksiyon göstermesi çok nadir vakalarda rastlanmıştır.
--Işık geçirgenliği nedeniyle camsı görünür ve Estetik olarak çok daha iyi bir görüntü sunar.
--Diş eti hastalıklarında ve dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez. Metal destekli porselenlerde zamanla dişeti metal rengini alarak porselen başlangıç noktaları ile dişeti arasında gri renkte bir hat oluşur. Zirkonyum porselenlerde böyle bir sorun görülmez.
--Zirkonyum metal destekli protezlere göre oldukça hafiftir. Ağızda tat bozukluğuna neden olmazlar.


Bu ve bunun gibi sebeplerden zirkonyum günümüzde kullanımı rahat ve tercih edilen estetik olarakta mükemmele yakın başarılı porselen diş restorasyonu çeşididir.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!