Vajinismus hastalarının tamamı aslında tedavi sürecinde herhangi bir ağrı veya acı hissedeceklerini düşündükleri için tedavi olmaktan kaçınır. Vajinismuslu kadın cinsel ilişkiyi zaten acı hissedilerek yapılan birşey gibi görmektedir. Bu nedenle tedavisinin de acı ve ağrı hissedilerek yapılacağını düşünmektedir.

Tedavi olmak amacıyla bizlere ulaşan vajinismus hastalarımızın bizlere yönelttikleri ilk soru şunlar olmaktadır. “Vajinismus tedavisinde acı çeker miyim?”, “Vajinismus tedavisinde ağrı olur mu?”, “Vajinismus tedavisi ağrılı mıdır?”… Bu soruların tüm cevabı aslında çok basittir. Hayır, herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezsiniz.

Vajinismuslu kadınlar, vajinismus tedavisi için eşlerinin de desteği almalarına rağmen sırf acı veya ağrı hissedeceklerini düşündüklerinden vajinismus tedavisini ertelemektedirler.

Vajinismus(cinsel ilişkiye girememe) sorunu herkeste olabilir. Bu ayıp ya da utanılacak bir şey değildir. Bunu yaşamak veya hissetmek sizin bir kabahatiniz veya yanlışınız değildir. Ama çözümü, tedavisi olan vajinismus için adım atmak ve tedavi olmak gerekir. Doktora başvurmak herşeyi çözebilir. Vajinismus çok kolay çözümü olan bir süreçtir. Önemli olan ilk aşamada karar vermek, çözümü olduğunu bilmek, basit şekilde çözüleceğini sizleri üzmeden duygularınızı anlayarak hekiminiz, eşiniz ve siz bir işbirliği içerisinde bu sorunu çözüp, sağlıklı mutlu bir kadın ve aile olmanın yolu önünüzde durmaktadır.

Vajinismus sorununun çözümündeki amaç; kişinin duygularını gerçekçi olarak görebilmesi, bunları yönetebilme becerisini elde etmesi, bireyleşmesi ve erişkin bir kadın olabilmesinin duygusal olarak sağlanmasıdır.

Vajinismus sorunun çözmek için en önemli belki de en zor adım sorunu kabul ederek çare arayışına gitmektir. Maalesef özellikle erkek eşlerin pek çoğu bu sorunlarını yıllarca görmekten kaçınmakta ve eşlerinin motivasyonunu kırarak tedavi arayışlarını ertelemektedir. Hal bu ki vajinismus bir bilinçdışı sorunudur ve kasılmalar kişinin iradesi dışında gerçekleşmektedir. . Tedavi süreci hastaya göre değişmekle beraber ortalama 3-5 seans ve bu seansta 2-3 haftalık bir olgunlaşma sürecinde tamamlanması plânlanarak düzenlenir. Şehir dışı veya yurtdışında ikâmet eden hastalarda biraz daha yoğunlaşmış bir tedavi pânı uygulanarak 2-3 gün içerisinde tedavi sonlandırılır.

Bu hastalarımızın tedavideki en büyük sıkıntıları "acaba başarabilir miyim?" kaygısını yaşayarak tedaviyi ertelemeleridir. Ertelenen süreç gittikçe korkuyu büyütmekte, sıkıntı yaratmakta, eşlerin birbirlerinden ve cinsellikten uzaklaşmasını sağlamaktadır.

Vajinismus, çözümü kolay olan bir problemdir. Burada sağlıklı bir kadın olmak için yapılacak ilk adım tedaviye karar vermektir. Tedaviye karar veren hastanın kendisi, eşi ve doktoru bir ekip halinde çalışarak bu problemi rahatlıkla o kadının sıkıntılarını yenmesini sağlamakta ve problem aşılmaktadır.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!