Vajina kuruluğu genellikle menopoz sonrası kadınlarda yaşanan bir problem olmakla birlikte her yaştan kadında görülebilir ve cinsel yaşamı olumsuz etkileyen bir durumdur.

Kadınların önemli cinsel sorunlarından biri olan vajina kuruluğu, merkezimizde lazerle etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Vajina kuruluğu neden olur?

Vajina kuruluğunun ana nedeni östrojen hormonunun düşük olmasıdır. Östrojen bir kadınlık hormonudur ve vajina dokusunun sağlıklı olmasında önemli rol oynar. Bu hormon vajina dokusunun kaygan ve elastik olmasını ve asiditesinin normal seviyede bulunmasını sağlar.

Menopoz öncesi dönemde (perimenopoz) olan her 3 kadından birinde vajina kuruluğu görülür. Menopoz sonrası ise östrojen üretiminin önce azalması ve daha sonra durması ile vajinanın kayganlığı iyice azalır ve vajina dokusu incelerek elastikiyetini kaybeder. Cinsel yaşam üzerinde oldukça olumsuz etkisi olabilen bu duruma ‘vajinal atrofi’ denir.

Bazen vajina kuruluğu kadının hijyen rutininden (vajinal duş gibi), vajina enfeksiyonu için kullanılan ilaçlardan, alerji ve grip ilaçlarından, antidepresanlardan veya bazı hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Kadınlarda östrojen seviyesi hangi nedenlerle düşer?

-Emzirme

-Doğum

-Nikotin bağımlılığı

-Kanser tedavisi

-Bağışıklık sistemi sorunları

-Menopoz ve perimenopoz (menopoz öncesi dönem)

-Yumurtalıkların alınması

-Miyom ve endometriozis tedavisinde kullanılan östrojen düşürücü ilaçlar

Vajina kuruluğunun tedavisi nasıl olur?

Vajina kuruluğu kadınlar ve eşleri için oldukça can sıkıcı olabilir. İlişki sırasında vajinanın yeterince nemli olmaması kadının canını acıtabilir, kaşıntıya ve yanmaya sebep olabilir. Araştırmalar şiddetli vajina kuruluğu yaşayan hastaların %97,5 inin cinsel ilişkiden kaçındığını göstermektedir.

Eğer vajina kuruluğu yaşantınızı etkiliyorsa, cinsel yaşamınız ve partnerinizle olan ilişkiniz üzerinde olumsuz etkileri varsa tedavi edilmelidir.

Vajina kuruluğuna karşı yeni ve etkili bir yöntem lazerle tedavi yöntemidir.

Lazerle vajina kuruluğu tedavisi nedir ve neden tercih ediliyor?

Vajina daraltma ve gençleştirme için de kullanılan bu lazerle, vajina dokusu yenilenerek kuruluk kısa sürede, acısız ve güvenli bir şekilde tedavi edilebiliyor.

Vajinal atrofi semptomlarını azaltarak kuruluğu tedavi eden lazer, vajinal kurulukta kullanılan hormon tedavilerine iyi bir alternatif oluyor çünkü hormon replasman tedavilerinin istenmeyen yan etkileri ve riskleri ortadan kalkmış oluyor. Ayrıca hormon tedavisi kullanamayan jinekolojik kanser hastaları bu tedaviden güvenli bir şekilde yararlanıyor.

Merkezimizde kullanılan bu cihaz, lazer ışınlarının dokularda oluşturduğu foto-termal etki ile yeni kolajen üretimini tetikliyor. Bu etki ile uygulama bölgesinde hem mevcut doku hızla yenileniyor hem elastikiyeti artıran yeni kolajen lifleri oluşuyor . Sonuçta vajinal dokuda sıkılaşma, yenilenme ve gençleşme oluyor. Yenilenen doku ise tedavi öncesine göre çok daha elastik ve nemli bir doku.

Yapılan araştırmalara göre, lazer tedavisinden 3 ay sonra hastaların %70’i artık vajinal kuruluk yaşamadığını, %30’u ise önceye göre vajinal kuruluğun çok hafiflediğini belirtiyor. Lazer tedavisi gören hastaların %90’ı cinsel ilişki sırasında yaşadığı sorunları artık yaşamadığı için ilişkiden kaçınmadığını belirtiyor.

Vajina kuruluğunu tedavi eden lazerin doktorlar ve hastalar tarafından tercih edilmesindeki diğer nedenler şöyle:

-Ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmiyor (non-invasive)

-Uygulama esnasında veya sonrasında acı duyulmuyor

-Günlük yaşantıya hemen dönülebiliyor

-Ölçülebilir sonuçlar elde ediliyor

-Yüksek başarı oranları ve hasta memnuniyeti sağlayan etkili bir çözüm

-Komplikasyon riski ve yan etkisi olmayan güvenilir bir sistem

-Öğle arasında bile uygulanabilecek kadar kısa sürüyor (20 dk)


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!