Üst solunum yolları enfeksiyonları, tüm dünyada insanları en sık doktora götüren sebeplerdir.

Soğuk algınlığı olarak da bilinirler. Nezle, grip, farenjit, sinüzit, larenjit gibi iltihapların hepsini üst solunum yolu enfeksiyonlarına dahil edebiliriz.

Bu enfeksiyonların %70- 80’i virüs, kalan % 20-30’u da bakteri kaynaklıdır. Üst solunum yolları enfeksiyonuna sebep olabilen 200’ün üzerinde virüs vardır.

Bu tür hastalıkların sonbahar ve kış aylarında daha sık görülme sebebi, çocukların okula gitmesi, bir arada olması, insanların iç ortamlarda yakın temas içinde olmaları ve düşük nemin burun mukozasını kurutmasıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonuna sebep olan etkenlerin ayrımını yapmak önemlidir. Çünkü, bakteriyel hastalıklarda antibiyotik kullanırken, viral hastalıklarda antibiyotik kullanılması sakıncalıdır.

Bu hastalıkların tanısı için hastanın kliniği, boğazdan alınan sürüntü örneğinin kültürünün yapılması ve bazı hızlı testler kullanılabilir. Fakat, en önemli tanı yöntemi, Türkiye’de kullanıma yeni giren, tanıda oldukça ileri bir yöntem olan Multipleks PCR denilen moleküler bir yöntemdir.

Bu testin ismi “ Solunum Yolu Etkenleri Multipleks PCR Testi” olarak geçmektedir.

Bu test ile boğazdan alınacak bir sürüntü örneği veya balgam ile aynı çalışmada 18 adet virüs ve 4 adet bakteri beraber bakılabilmektedir.

Bu test ile aranan 18 virüs, en sık infeksiyon oluşturan virüslerdir. İçinde domuz gribi etkeni H1N1 de vardır.

4 bakteriyel etken ise, başka tanı yöntemleri ile üretilmesi çok zor olan ve belirti vermeden zatürreye sebep olan atipik pnömoni dediğimiz etkenlerdir.

Kan, laboratuvara geldikten sonra 4 saat içinde sonuç verilir. Şu anda dünyada teşhiste en ileri yöntemdir.

İstanbul Enfeksiyon Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!