Tiroid bezinin cerrahi hastalıkları nelerdir ?

Tiroid bezinin cerrahi hastalıkları nelerdir ?

Vücudumuza canlılık veren tiroid hormonlarını salgılayan, boynumuzun ön kısmında yer alan tiroid bezi, hayati fonksiyonları etkilemesi nedeniyle önemi bir organdır.
Hipofiz bezinden salgılanan TSH hormonu eskiyle tiroid bezinden T3 ve T4 adı verilen hormonlar salgılanır. Bu hormonların aşırı olması durumunda hipertiroidi adı verilen sinirlilik, çarpıntı, ellerde titreme, kilo kaybı gibi şikayetlere neden olan hastalık belirir. Tam tersi hormonların az salgılanması durumunda ise hipotiroidi denilen ve kilo alma, hareketlerde yavaşlama, nabız ve tansiyonda düşme, uyku hali gibi şikayetlere neden olan hastalık belirir.

Tiroid bezinin cerrahi hastalıkları nelerdir?

Başlıca Tiroid kanseri, ilaçla kontrol edilemeyen hipertiroidi için yapılsa da en sık tiroid bezinde yer alan nodül adı verilen yumruların kanser şüphesi veya kanser olması durumunda yapılmaktadır.

Tiroid ameliyatlarında riskler nelerdir?

Kanama ve enfeksiyon gibi genel risklerin dışında bu bölge ameliyatlarında özel olan riskler şunlardır: komşuluğu nedeniyle ses tellerine giden sinir yaralanmasına bağlı geçici veya kalıcı ses kısıklığı, yine komşuluğunda yer alan ve kalsiyum dengesini sağlayan paratiroid bezlerinin zedelenmesine bağlı geçici veya kalıcı kalsiyum düşüklüğü.
Ameliyat esnasında sınıf monitörü kullanılıyormuş. Bu riski sıfırlıyor mu ?
Son yıllarda geliştirilen bu cihazlarla ameliyat sırasında tiroid bezine komşu sinirin fonksiyonu anlık gözlenebiliyor. Ancak hangi tetkik veya cihaz kullanılırsa kullansın risk sıfır değildir. Bu teknikler ihtimalleri azaltmak içindir.
Ameliyat sonrası yemek ne zaman yenilir?
Aksi bir durum yoksa ameliyat sonrası 4. saatten itibaren yemek başlanılır.
Ameliyatta tiroid bezinin tamamı alınmak zorunda mıdır?
Hastalık tiroid bezinin her iki tarafında ise tamamı alınır. Sadece bir tarafta ise o kısım alınır. Mikro kanser dışında ki diğer kanserlerde ise hastalık tek taraflı görünse de tüm tiroid bezi alınır.

Bu makale 25 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Önder Karabay

Doç. Dr.Önder Karabay, lisans öncesi öğrenimleririnin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almiştir.İhtisasını ise, Şişli Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Genel Cerrahi uzmanı olmuştur.

2013 - 2015 Genel Cerrahi Uzmanı VKV Amerikan Hastanesi, İstanbul 2012 - 2013 Genel Cerrahi Uzmanı Özel Doğa Hastanesi, İstanbul 2011 - 2012 Genel Cerrahi Uzmanı Kozluk Devlet Hastanesi, Batman 2010 - 2011 Genel Cerrahi Uzmanı Kayseri Asker Hastanesi, Kayseri 2005 - 2010 Tıpta Uzmanlık Öğrencisi, Genel Cerrahi Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3.Genel Cerrahi Kliniği 'nde görev almiş olan Doç. Dr.Önder Karabay,mesleki çalişmalarına şu an Surp Pirgiç Hastanesi Hastanesi'nde devam etmektedir.

 

Etiketler
Tiroid bezi
Doç. Dr. Önder Karabay
Doç. Dr. Önder Karabay
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube