Sevgi temelli ilişki hayatı güzelleştirir

Sevginin iyileştirici gücü olduğunu hepimiz biliriz, peki bu gücün nasıl farkında olabiliriz?

Sevgi temelli ilişki hayatı güzelleştirir

Şimdi size hayatın her alanında etkili olan bir yöntemi açıklayacağım.

-Sevmek!

Evet, doğru duydunuz. Sevgi, çevremizde gördüğümüz ilişkilerin, olgunlaşmaların, büyümelerin, iyileşmelerin yapıtaşıdır. Bu anlamda sevgi, ciddi bir ihtiyaçtır.

Sevgi, güzel olan birçok şeyin mimarıdır. Çocuklar sevgi temelli yetiştirilir, eşler birbirlerine olan sevgileri sayesinde birbirlerinin yaralarını sarabilirler. Psikolog ile danışan arasındaki ilişkinin iyileştirici bir etkiye sahip olabilmesi için, danışmanın koşulsuz saygı ve insancıl bir sevgi anlayışına sahip olması gerekir.

Erich Fromm'un da dediği gibi "sevmek, insanı canlandıran, yenileyen ve hareketlendiren bir süreçtir."

Sevgiyi hayatımızın temeline aldığımız noktada ise bunu nasıl yapacağımız sorusuyla karşılaşırız. Zira bizim sevgi dolu olarak yaptığımızı sandığımız davranışlar karşı tarafta aynı anlamı bulmayabilir. Bunun ilk sebebi insanların sevgi anlayışının farklı olabilmesinden kaynaklıdır ve bu, doğal bir durum olabilir. Çünkü sevgiye yönelik bilgilerimiz ailemizin bize öğrettiği şekil ile başlamakta ve çevremizden edindiğimiz bilgilerle devam etmektedir.

Aile danışmanı ve oyun terapisti yetkinliklerini kazanmış bir psikolojik danışman olarak sevginin kendisine yönelik farkındalık geliştirmek; sevdiklerimiz ve çocuklarımız ile nasıl sevgi dolu bağlar kuracağımız; ilişkilerimizin sağlıklı, güvenli ve iyileştirici yönlerini nasıl ortaya çıkartacağımız konusunda İzmit ilçesinde bulunan Kristal Psikolojik Danışmanlık Merkezi bünyesinde hizmet vermekteyim. 

Sevgi temelli çocuk yetiştirmek, sevgi temelli ilişki kurmak konularında kendinize ve hayatınıza değer katmak istediğinizde Kristal Psikolojik Danışmanlık Merkezi'ne gelebilir veya doktorsitesi üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu makale 16 Haziran 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Psk. Furkan Bayram, Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden Onur Öğrencisi olarak mezun olmuştur.  Eğitim sürecinde kongreler ve çalıştaylar hazırlayarak yönetim kurulunda yer almış ve PDR topluluğu başkanlığı yapmıştır.  Okullarda, Adliyede, ŞÖNİM, RAM, Çocuk Yuvası kurumlarında staj yaparak deneyim kazanmıştır.  Türk Silahlı Kuvvetlerinde RDM subayı ve Okul Psikolojik Danışmanı olarak görev yapmıştır. Çocuk Merkezli Oyun Terapisi ve Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi eğitimi, Objektif- Projektif Testler ve Aile Danışmanlığı eğitimlerini başarıyla tamamlamıştır.  İzmit'te Kristal Psikolojik Danışmanlık merkezinin kurucusu olarak çocuk, ergen, yetişkin ve çift danışanları ile yüz yüze görüşmelerle terapi/psikolojik danışmanlık sürecini yürütmektedir. Şehir dışında olan veya çeşitli sebeplerle danışma ...

Etiketler
Çocuk yetiştirme
Psk. Dan. Furkan Bayram
Psk. Dan. Furkan Bayram
Kocaeli - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube