Sağlıklı beslenme çantası nasıl olmalı

Sağlıklı beslenme çantası nasıl olmalı

Süt

 İdeal beslenme çantasında da en az 1 porsiyon UHT süt veya süt ürünleri bulundurularak okulda tüketimi sağlanmalıdır. UHT sütler kutuları açılmadığı sürece oda sıcaklığında güvenle saklanabilirler. Okul çağı çocukları kemik ve diş sağlığının gelişmesi için gerekli olan kalsiyumu özellikle hayvansal kaynaklı proteinlerden almalıdır. Ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemi, sinir ve kas fonksiyonlarının gelişmesi, kanın pıhtılaşması ve besinleri enerjiye dönüştüren enzimlerin aktivitesi için de süt ve süt ürünlerinin tüketimi oldukça önemli.

Taze Meyveler

Mevsime uygun meyvelerin beslenme çantasına sürekli olarak konması çok önemlidir. Vitamin deposu olan meyveler çocukların hasta olmalarını önlüyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Meyvelerin kabuklarını soymadan ve doğramadan beslenme çantalarına konularak oluşabilecek besin değeri kayıpları önlenebilir.

Sağlıklı Sandviçler

Evde hazırlanmış sandviçler çocuklar için hem keyifli hem de besleyici değeri yüksek, tüketimi kolay sağlıklı bir alternatiftir. Sandviç hazırlanırken içinde protein içeriği yüksek olan hayvansal bir gıda mutlaka bulundurulmalıdır. Örneğin; beyaz peynirli, kaşar peynirli, ton balıklı, ızgara tavuk veya köfteli sandviçler yanında sebze tüketimini de aynı anda lif yönünden zengin sebze tüketimi adına domates, yeşillik, marul, maydanoz, tere, roka ile birlikte hazırlanabilir. Beyaz ekmek yerine daha sağlıklı ve besleyici olan çavdar veya tam buğday ekmeği tüketilmelidir.

Kuru meyveler

Kuru meyveler (kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, kuru erik, yaban mersini vb.) enerji verici özelliğinin yanı sıra okul çağı çocuklarının tatlı ihtiyacını da karşılar. Bu sayede çikolata, dondurma gibi basit şeker içeren gıdalara yönelimi azalır. Ayrıca kuru meyvelerin içinde bağışıklık sistemini destekleyen vitaminler, mineraller (demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor) ve bolca lif bulunur. İçerdikleri demir sayesinde hemoglobin üretimine de yardımcı olurlar. Beslenme çantası için ideali yaklaşık 1 avuç kadar kuru meyvedir.

Kuru yemişler

 Kuruyemişlerde fazla miktarda tüketim sonucu kilo alımı söz konusudur. Kuru yemişlerin çiğ olması daha besleyicidir. Bundan dolayı çocukların beslenme çantasına çiğ olarak ortalama 10-12 adet kuru yemiş koymak beslenmesini olumlu yönde etkiler. Özellikle fındık, badem, ceviz gibi besin değeri yüksek kuruyemişlerden her gün farklı birini koymak farklı yağ asitlerinin alımını destekliyor.

Sağlıklı kekler

Çocukların dışarıda satılan şekerli gıdaları fazla tüketmeye eğilimi olduğu okul çağı döneminde bu isteği bastırmak amacıyla evde el yapımı tam buğday unlu kekler hazırlanabilir. Bu kekler çocuğun günlük enerji ihtiyacının karşılanması için katkı sağlıyor. Örneğin; havuçlu, tarçınlı, cevizli, ıspanaklı kekler, beslenme çantasına koyulursa besin değeri yükseltilebilir ve çocuğun yetişkinlik döneminde beslenmesi adına uygun damak tadı oluşumuna katkı sağlıyor.

Su

En önemli ve en çok özen gösterilmesi ihtiyaç olarak çocukların beslenme çantasına su koyulmasıdır. Böylece beslenmede su içme alışkanlığının oluşması sağlanıyor.

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

İlk ve Tek “PsikoFit” in kurucusudur. Diyetisyen Miray Türker Kaya, Mersinin Tarsus ilçesinde doğmuştur. Lise eğitimini 19 Mayıs Anadolu lisesinde almıştır. Çocukluktan beri kilo problemi yaşamıştır. Kilo problemi lise döneminde hızlı kilo artışıyla birlikte 92 kg a kadar çıkmış ve kendi çabalarıyla başarılı bir zayıflama süreci geçirerek ideal kilosuna ulaşmıştır. Miray Türker bu süreçten sonra kendisi gibi kilo problemi ve yeme bozukluğu olan insanlara yardım etmek için lisans eğitimi almaya karar vermiştir. İstanbul Gelişim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek bir ortalama ile mezun olarak “Diyetisyen” ünvanını almıştır. Miray Türker, kendi yaşadıkları ve eğitimini birleştirerek; psikoloji ve beslenmenin bir bütün olduğu inancıyla PsikoFit i 2016 yılında kurmuştur. Merkezinde diyet uygulamalarını obezite, yeme ...

Etiketler
Beslenme nasıl olmalıdır
Dyt. Miray Türker Kaya
Dyt. Miray Türker Kaya
Mersin - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube